Małe doniczki – najpiękniejsze inspiracje z sieci

Małe doniczki to wyjątkowo wdzięczny temat. Bardzo duży wybór kolorów, materiałów oraz możliwości tworzenia diy otwiera szerokie możliwości aranżacji. Najczęściej małe doniczki wybierane są do sukulentów, kaktusów, mini roślin (miniatur), a nawet mchu. Małe doniczki, czyli takie o średnicy 6-10cm na naprawdę małe i podkreślę wolno rosnące roślinki.

Nie ma sensu sadzić w małych doniczkach roślin, które szybko rosną. Lepiej od razu zacząć od średnicy 11-12cm. Bluszcz, epipremnum, monstera, hoya i wiele innych gatunków rosną jak szalone i takiej 6-8cm wytrzymają może 2-4tygodnie rozmnażane z liścia lub małego pędu. Szkoda Waszej pracy z przesadzaniem i stresu rośliny z kolejną zmianą.

Małe doniczki gliniane

Mała doniczka gliniana

Od razu małe sprostowanie. Chodzi o doniczki z terakoty, która często występuje w kolorze pomarańczowym i brązowym, więc jest to często mylone. Być może ktoś wyrabia ręcznie swoje gliniane doniczki, wówczas koniecznie niech się podzieli swoimi pracami na naszym Facebooku lub Instagramie. Doniczki gliniane (z terakoty) nadają się najlepiej do sukulentów. Rośliny te nie lubią nadmiaru wody, a terakota świetnie ją wchłania. Po podlaniu rośliny wygląda jakby była mokra, ale nic jej się nie stanie. Woda po jakimś czasie odparuje. Małe doniczki gliniane kosztują w marketach od 2 do 5zł w zależności od średnicy. Są one również wdzięcznym materiałem na przeróbki DIY. 

 

Mala doniczka plastikowa z sansewierią

Małe doniczki plastikowe

Chodzi mi tutaj o doniczki produkcyjne z otworami odpływowymi na dnie. Są one dobre do rozmnażania różnych roślin. Ostatnio dostępne również w dość wygodnych i sporych pakietach od firmy Verve.

Idealne do rozmnażania sukulentów różnego rodzaju. Niewiele jest dostępnych plastikowych doniczek z odpływem, które mają jakieś walory dekoracyjne. Te, które są np. z Prosperplastu na ogół nie mają odpływu w dnie, więc mogą służyć jako osłonki. Plastikowe osłonki? Eee… to nie dla mnie…

 

Małe doniczki betonowe

Mała doniczka betonowa z sansewierią od Leaflo

I tak doszliśmy do sedna sprawy. Małe doniczki zrobione z betonu są fenomenalne. Zieleń zestawiona z surowym, często nawet takim nieobrobionym betonem, to świetny efekt designerski. Betonowe doniczki nawet w małym rozmiarze mają taką wadę, że są dość ciężkie. Nawet taka średnica 10tka waży około 800g, a nawet 1kg.

W przypadku kaktusów można pokusić się o posadzenie ich bezpośrednio w takiej betonowej doniczce, bo podlewane rzadko i skąpo nie powinny zniweczyć zaimpregnowanej donicy. Sukulenty lepiej móc wyjmować z doniczką produkcyjną. Tutaj taka mała uwaga, że warto zaopatrzyć się w plastiki produkcyjne o kolorze czarnym, a nie rudym. A teraz trochę inspiracji z sieci. 

 

Małe doniczki do kaktusów

Małe doniczki na sukulenty – obejrzyj galerię tutaj. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *