Oplątwy – pielęgnacja i najciekawsze odmiany

Oplątwy to idealne rośliny do aranżacji – zarówno tych minimalistycznych, jak i w połączeniu z innymi roślinam. Na polskim rynku florystycznym dopiero zyskują na popularności. Można je kupić w marketach, ale raczej małe okazy i często w złym stanie. Czasami dostępne są w dobrych sklepach z roślinami. Zdarzyło mi się kupić kilka okazałych egzemplarzy w lepszym lub gorszym stanie. Jednak najlepszym źródlem okazuje sie Internet, gdzie jest więcej odmian do wyboru. Przykładowo spektakularnej oplątwy Xerographica nie widziałam nigdzie poza siecią.

Pielęgnacja oplątw

Na początek kilka słów o pielęgnacji oplątw. Są to rośliny dość łatwe w uprawie. Nie mają wielkich wymagań, a składniki odżywcze czerpią z powietrza. Co ciekawe należą do roślin bromeliowatych, tych samych do których należy ananas. Jest to bardzo zróżnicowana grupa około 500 gatunków. Oplątwy są epifitami, co oznacza, że nie mają korzeni. Rosną w tropikach, więc potrzebują wysokiej wilgotności powietrza. Idealnie, jeśli uda się spryskiwać je wodą nawet 2-3 razy w tygodniu. Z mojego doświadczenia wynika, że spokojnie dają radę spryskiwane raz w tygodniu.

Co 2-4 tygodnie w zależności od potrzeb, warto oplątwę wykąpać w wodzie. Tutaj zdania są podzielone, ile taka kąpiel powinna trwać. Niektórzy kąpią kilkanaście godzin, inni maksymalnie godzinę. Ja się zaliczam do drugiej frakcji zwolenników krótkich kąpieli. Dodatkowo oplątwy warto czasem nawozić. Najlepiej kupić nawóz w spray’u i pryskać w sezonie raz na miesiąc (najlepiej przeczytać instrukcję na nawozie, bo skład każdego jest trochę inny).

Oplatwy lubią ciepło i rozproszone światło. Nie przepadają za bezpośrednim nasłonecznieniem, ale nie wiosennymi promieniami słońca, bo te im krzywdy nie zrobią, tylko upalnym palącym słońcem. Przy 50 stopniach po prostu poparzą się im liście. Zasada jest taka, że im bardziej srebrzyste liście, tym większa tolerancja na bezpośrednie słońce. Niektóre oplątwy jak np. oplątwa niebieska mają piękne dekoracyjne kwiaty. Ta oplątwa jednak różni się, dlatego opiszę ją w osobnym wpisie.

Rodzaje oplątw – rośliny bez korzeni

typy oplatw zdj holasaraCom
Najbardziej popularne oplątwy zdj. holasara.com

Dzięki inforgrafice stronki Succulentbox.com możemy szybko zorientować się, jakie oplątwy mamy do wyboru. Pokazuje ona oczywiście te najbardziej znane. Koszt oplątw to około 12-15zł dla mniejszych okazów, ok. 25zł dla średnich i rzadkich okazów i około 50zł dla dużych, w tym Xerographica.

Do tej pory miałam w swojej kolekcji oplątwę Tricolor, Magnusiana, Straminea Dwarf, Ionatha Fuego, różne Bulbosa, Didstecha i kilka odmian Tillandsia capitata. Nie doczekałam się jeszcze tej najbardziej spektakularnej – Xerographica, chociaż nie raz już widziałam ją na żywo. Moim zdaniem nie wszystkie są łatwe w uprawie tak do końca. Najgorzej idzie mi z odmianą Bulbosa, może potrzebują więcej wilgotności powietrza, której im nie zapewniam.

Kiedy zdobędę oplątwę Hexorographica od razu Wam ją pokażę. Poniżej filmik z moją małą amatorską kolekcją.

Mała kolekcja oplątw

Jak kąpać oplątwy?

Jest to bardzo łatwe – wystarczy miska w letnią wodą i ręcznik lub kawałek papieru. Oplątwę trzymamy w wodzie kilkanaście minut. Jeżeli dawno roślin nie kąpałam wydłużam czas do godzinyt.

Wiem, że niektórzy zosytawiają je nawet całą noc, ale ja obawiam się, że one zgniją i pozostaję przy krótkim czasie kąpieli. Kiedyś zostawiłam je na kilka godzin i połowa mi po prostu zgniła lub o dziwo uschła. Wolę wykąpać je trochę częściej i na bieżąco śledzić ich stan, niż wszystkie pożegnać. Woda do kąpieli powinna być odstana, nie zimna, raczej letnia.

Poniżej krótki filmik o kąpaniu oplątw. Przepraszam za błąd w filmiku mówię o 30-60 sekundach, a chodzi mi o 30-60 minut 🙂

 

 

Usuwanie starych liści oplątw

Szczerze mówiąc zdawało mi się, że oplątwa to bardzo delikatna roślina. Kiedy uschło kilka liści nie wiedziałam, czy mogę je oderwać i jak. Wtedy trafiłam na parę filmików na YouTube, w których widać, że profesjonalni ogrodnicy zupełnie się nie patyczkują z oplątwami 🙂 Martwe listki wyrywają z niezłą siłą, bo one wcale nie chcą tak łatwo dać się oderwać. Zatem suche listki obrywamy zdecydowanym ruchem, a cienkie korzenie, które czasem rosną, obcinamy nożyczkami.

W kolejnym wpisie zobaczycie fenomenalne aranżacje i dekoracje z tymi wdzięcznymi roślinkami.

Te produkty mogą cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *