Styl soft-loft – metalowe kwietniki, stojaki i półki na rośliny

soft loft urban jungle Zdj vintageindustialeCom

Soft loft to nowa odmiana podstawowego stylu loft. Loftowe wnętrze to takie, którego bazą jest beton lub cegła na ścianie, odkryte kable i rury oraz surowe drewno. Można je trochę oswoić dodając odrobinę zieleni. Albo większą odrobinę, a nawet aranżację urban jungle. Te dwa style świetnie się komponują. Rośliny doniczkowe można wyeksponować na metalowych kwietnikach – zarówno tych ściennych jak i stojących. Spójna aranżacja wnętrza zyska, jeżeli zaprojektowane zostaną regały oraz półki z metalu.

Bazą aranżacji w stylu loft są ściany z surowej cegły lub betonu. Najlepiej, żeby był to beton surowy, a nie architektoniczny, który daje bardziej subtelny efekt. W nowym budownictwie uzyskanie efektu surowego betonu może być trudne, gdyż deweloperzy oddają mieszkania wykończone w stanie surowym zamkniętym, czyli z gładziami i tynkiem. No ale zawsze można próbować się doskrobać…zwykle do białej cegły typu pustak 😉

Dlatego jestem zdania, że prawdziwy styl loft jest do zastosowania w budynkach historycznych – starych fabrykach i kamienicach. W takich wnętrzach gdzie loftowa baza występuje naturalnie – zwłaszcza cegła, wysokie stropy, belki stropowe.

Nasze propozycje dla stylu soft loft

Jakie style loft wyróżniają projektanci wnętrz?

Nie jestem fanką aż takich kategoryzacji. Każde wnętrze jest indywidualne i powinno odzwierciedlać preferencje mieszkańców, a nie sztywne wytyczne z magazynów wnętrzarskich. Dla porządku przywołuję więc tylko w skrócie same nazwy i kierunki:

  • styl loftowy – bardzo surowy, najmniej ocieplony dodatkami, minimalizm formy, surowa cegła, beton, dużo czarnego metalu, kabli, niezakrytych rur czy belek  stropowych, designerskie must-have to oświetlenie w formie żarówek
  • modern industrial – bardziej ocieplony, dodane różne kolory metalowych dodatków jak miętowy, antracyt, cieplejsze drewno, druciane dodatki, dywany w geometryczne wzory, oświetlenie na szynach
  • soft-loft – złagodzony mieszanką kolorów czerń-biel-szarość, dopuszcza puszysty dywan czy bardziej fantazyjną lampę, pastelowe dodatki w formie poduszek, kocy, elementów wykończenia
  • loft eklektyczny – kiedy widoczny jest wyraźny podział dwóch stylów
  • wnętrza loftowe z nutą retro – z komodami z drewna i odnowionymi meblami z okresu PRL
  • urban jungle loft – wszystko jak powyżej i dużo, dużo zieleni! (mój faworyt oczywiście)

Kwietniki i stojaki do wnętrz w stylu loft

Kwintesencją stylu loft w przypadku mebli jest kolor czarny oraz metal. To bardzo upraszcza sprawę. Jeśli rozważasz kolor biały, masz skandynawską duszę. Wystój wnętrza możemy uzupełnić o metalowy stół, industrialne lampy, taborety, lustra w czarnych ramach, witryny w stylu szpitala w okresie PRL, czarne konsole. Dobrym surowym akcentem są również druciane kosze, pudełka, a nawet krzesła. Często dodawane są również elementy retro – fotele i komody odnawiane samodzielnie.

A kwietniki? Więc półki, regały i kwietniki najlepiej zrobić lub zamówić z czarnych profili metalowych o przekroju kwadratowym. Aranżacje soft-loft spokojnie obronią się wykonane z drutu o fi minimum 5. Dzięki temu są one ażurowe, lżejsze i pasują również do innych stylów – minimalistycznego, a nawet skandynawskiego. Jaka jest różnica w obu materiałach? Najlepiej zilustrują ją poniższe zdjęcia.

Profile metalowe o przekroju kwadratowym są zwykle grubsze i stanowią mocniejszy akcent we wnętrzu. Drut czarny malowany proszkowo również wytrzyma pewne obciążenie, nada się na małą półkę ścienną oraz stojak na rośliny doniczkowe. W przypadku drutu bardziej widoczne są miejsca spawu, ale jedynie z bliska i jeżeli ktoś ma naprawdę bardzo dużo czasu, by się tak szczegółowo wpatrywać.

Poniżej garść aranżacji w stylu loft z metalowymi kwietnikami, również ściennymi.

Metalove – soft loft i urban jungle – najciekawsze kwietniki z metalu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *