>

Styl minimalistyczny i Urban jungle – inspiracje

Jak można scharakteryzować styl minimalistyczny? Wbrew pozorom to nie jest łatwe pytanie. Minimalizm to właściwie filozofia życia. Less is more. Mało rzeczy, jak najmniej zbędnych dodatków, gadżetów, bardzo konsekwentna paleta barw i zero odstępstw. Do tego jak najwięcej rzeczy ukrytych w schowkach, nic na wierzchu. Ale co najważniejsze to starannie dobrane meble i ogromne wyczucie estetyki dodatków, które mają być na tyle wyraziste, aby nadać ton całemu wnętrzu, ale jednocześnie nie krzykliwe i jaskrawe. Takie meble i dodatki aspirują wręcz do rangi dzieła sztuki (użytkowej).

Nie jest wnętrzem minimalistycznym wnętrze całkiem puste. Co jest kryterium? Myślę, że jakiś wyraźny widoczny i łatwy do odczytania motyw aranżacji. Wtedy wiadomo, że wnętrze ma jakiś temat. Porównajcie zdjęcia:

 

Czy takie wnętrza właściwie istnieją poza aranżacjami do sesji fotograficznych? Szczerze wątpię. Chyba że właściciele mieszkają w swoim domu 2 godziny dziennie, nie gotują, robią jedynie kawę w designerskim ekspresie. Do tego nie mają rodzin, dzieci, psów i kotów ani papug… Jednocześnie myślę, że istnieje szansa stworzyć wnętrze o minimalistycznym charakterze w kompromisie z funkcjonalnością.  Główną ideą jest wówczas niezagracanie przestrzeni, pozostawienie jak najwięcej „wolnej podłogi”, ścian z kilkoma wyrazistymi elementami. Podsumujmy, co wiemy o stylu minimalistycznym:

  • less is more – minimum sprzętów dla maksimum celów, urządzenia kompaktowe, mnóstwo schowków, jak najmniej na wierzchu
  • kilka pięknych mebli, które tworzą bazę aranżacji
  • stylowe dodatki, również osobiste, które tworzą niebanalny klimat i opowiadają historię o właścicielach
  • materiały wykończeń i mebli muszą być bardzo dobrej jakości, w aranżacjach obecny jest kamień, drewno, dużo przeszkleń
  • w aranżacji ważna jest symetria, geometryczne wzory i porządek wizualny
  • dominują jasne kolory, ale bywają i inne konfiguracje kolorystyczne

Styl minimalistyczny i kwiaty doniczkowe – jak to pogodzić

Te same zasady, które dotyczą aranżacji wnętrz minimalistycznych dotyczą też kwiatów doniczkowych, które do tego stylu dobieramy. Klimat w tym przypadku będą tworzyć donice i doniczki. Zwykle kamienne lub betonowe, a nawet uszlachetnione ceramiczne z ciekawym, niebanalnym wzorem. Stojaki na kwiaty w tym stylu zwykle są metalowe, proste w formie, eksponują piękno kwiatów. 

Przede wszystkim aranżacja w stylu urban jungle minimal musi być zorganizowana tak, aby nie była przeładowana roślinami. Każda doniczka musi być dobrze widoczna i starannie dobrana. W stylu minimalistycznym dominuje raczej podejście, aby wykorzystać kilka dużych egzemplarzy niż wiele małych. Odpadają zatem regały z kilkunastoma egzemplarzami. 

Minimalistyczne doniczki i donice oraz wnętrza

Oto nasze produkty pasujące do stylu minimalistycznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *