Maranta traci liście i kolor – problemy z liśćmi, zasychające końcówki

Maranta traci liście, a ich kolor staje się coraz bardziej blady? A może podnosi liście na noc i niezbyt je opuszcza, jakby w trwała z zastygniętej pozycji. Zdrowa Maranta, zwana także dłońmi pielgrzyma, naturalnie podnosi i opuszcza liście na noc, żeby zminimalizować utratę wody. Kiedy coś zaburzone jest w tym mechanizmie, wówczas przestaje je opuszczać. Jeżeli wygląda cały czas jak nastoszony kurczak, znaczy że coś się z nią złego dzieje. Najpierw schną końcówki, liście tracą kolor, a potem całe zasychają.

Maranta to roślina, która uwielbia warunki podobne do dżungli – ciepło, parująca woda, rozproszone światło, towarzystwo innych roślin. Ok, to ostatnie sobie zmyśliłam 🙂 Ciężko wytworzyć takie w domu. Dlatego Maranty borykają się z różnymi problemami i jest to normalne. Pewnie niedoskonałości musimy zaakceptować.

Zwykle problemem jest niedostateczne podlewanie albo sytuacja, w której chcą dobrze przesadziliśmy „ten jeden raz” i korzenie nadgniły. Z doświadczenia wiem, że Maranta trochę takich epizodów wytrzyma, ale gorzej jak epizody przelania rozdzielają okresy suszy. Marantę podlewamy średnio-oszczędnie co 2-3 dni w lecie i co ok. 4-5 dni oszczędnie w zimie. Dłuższe okresy bez wody znosi raczej średnio. Ziemia powinna być dość wilgotna, ale nie mokra. Pamiętajcie, to nie roślina bagienna 🙂

Najczęstsze problemy z Marantami

  1. Blednące liście – za dużo słońca – spróbuj zmienić miejsce na mniej nasłonecznione
  2. Zasychające końcówki liści – za sucho – chodzić może zarówno o podlewanie (wtedy roślina ogólnie jest w marnym stanie) lub o niedostateczne zraszanie
  3. Zwisające liście – zapewne przelanie
  4. Marne przyrosty – brak nawożenia w okresie od marca do października – nawozimy co 14 dni niewielką ilością nawozu (1/2 porcji)

Czy da się uratować Marantę z zasychającymi liśćmi?

Mam dla Was dobrą wiadomość. Maranta to bardzo mocny gatunek, który wiele przetrzyma. Ostatnio dostałam od koleżanki prawdziwie biedny egzemplarz i już nie dawałam jej cienia szansy. Tymczasem ta żelazna roślina odbiła i rosną jej liście. Tym razem już nie blado zielone, tylko zdrowe. Kiedy ją dostałam, została jedna gałązka z trzema biednymi listkami. Ale zostawiłam ją, podlewałam.

Zobaczcie jak niesamowicie rośnie ten biedak. Wniosek jest taki, że warto o swoją Marantę powalczyć, bo jest to żelazna roślina i odpłaci się pięknymi liśćmi.

 

te produkty mogą ci się spodobać

3 thoughts on “Maranta traci liście i kolor – problemy z liśćmi, zasychające końcówki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *