>

Filodendron Micans – pielęgnacja oryginalnego pnącza

filodendron micans

🌿✨ Dzisiaj chcę podzielić się z Wami wskazówkami na temat pielęgnacji jednej z moich ulubionych roślin tj. Filodendron Micans! 🪴 Uwielbiam wygląd tej rośliny. Aksamitne liście kusiły mnie od samego początku mojej przygody z roślinami. Właśnie dlatego, że mam go u siebie już długo, zdążyliśmy się dość dobrze poznać i mogę podzielić się z Wami co u nas działa!

Światło

Zapewnij swojemu Filodendronowi Micans jasne, rozproszone światło. Unikaj bezpośredniego słońca, które może wyrządzić szkody w postaci poparzeń słonecznych, czyli zaschniętych plamek na wlurowych liściach. W swojej kolekcji mam Micansa w 2 doniczkach. Jedna stoi na zachodnim parapecie, a druga… w wiszącej pod sufitem donicy, w łazience, do której światło wpada jedynie przez ciemne szyby oddzielające łazienkę od sypialni. Zgadnijcie która roślina radzi sobie lepiej, ma większe przyrosty, bardziej zagęszczone pędy i większe liście 😉 Generalnie polecam ekspozycję zachodnią, jednak nie mogę narzekać na tę roślinę i jej zwisające aksamitne liście cieszą oko również w sypialni z ograniczonym dostępem do światła. Oznacza to, ze filodendron Micans naprawdę może poradzić sobie w różnych warunkach.

 

Podlewanie

Utrzymuj równowagę – nie zalewaj, ale też nie dopuść do przesuszenia gleby. Filodendron Micans kocha lekko wilgotne środowisko. Podlewam średnio raz w tygodniu, chociaż zdarza się, że upomina się o wodę wcześniej😉 Szczególnie ta roślina która stoi na zachonim oknie, wymaga większej ilości wody. Podlewam zwykle od dołu, wstawiając doniczkę do miski z wodą lub wodą z odżywką.

 

Podłoże i temperatura

Wybierz dobrą mieszankę glebową, która zapewni odpowiedni drenaż i wilgotność. Moje Micansy żyją w mieszance ziemi uniwersalnej, perlitu, chipsów kokosowych i torfu w proporcjach „na oko”, mniej więcej 3:2:1:1🙌 w sypialni i łazience gdzie stoją/wiszą utrzymuję temperaturę ok. 21 stopni. I to ewidentnie służy Micansom. Załóżmy, że każda wartość między 19 a 24 stopnie Celsjusza będzie OK. Najważniejsze to unikać nagłych zmian temperatury i przeciągów.

 

Nawożenie

W sezonie wzrostu używaj nawozu o równowadze składników odżywczych. N+P+K💚 Stosując nawożenie od marca do września co 2 lub 3 podlewanie dawką zgodnie z instrukcją na opakowaniu z pewnością nie przesadzisz z nawożeniem.

 

Podpora czy zwis

Oto jest pytanie 🙂 mam tę roślinę w 2 wersjach więc bezsprzecznie mam porównanie! Jedna roślina pnie się po Honey/ Honey Long, druga zwisa swobodnie z wysokości ok. 2m nad podłogą. Zdecydowanie szybciej i „lepiej” rośnie ta wersja, która ma podporę. Co oznacza dla mnie „lepiej”? Zauważam większe liście, większe zagęszczenie liści i większą jędrność listków. Nie ukrywam jednak, że jestem zakochana w formie zwisającej. Projektując swoją łazienkę myślałam od razu o tej roślinie w formie właśnie wiszącej.

 

Obcinanie

Pamiętaj o regularnym przycinaniu, aby zachęcić roślinę do rozgałęziania się i produkcji nowych pędów🤩 W tej kwestii za kaźdym razem przy cięciu, mam moment zawahania i czuję lekką niechęć do ścinania tych pięknych łodyg. Koniec końców przycinanie bardzo dobrze robi tej roślinie. Polecam z całego serca regularne cięcia.
 
I najważniejsze na koniec! Obserwuj roślinę i staraj się być uważna na jej potrzeby. Bez wątpienia zauważenie i umiejętność odczytania realnych potrzeb Twojego Micansa to jest właśnie najprawdziwszy klucz do sukcesu! 🌱💚
 
Jakie są Twoje ulubione triki pielęgnacyjne dla roślin? Podziel się nimi w komentarzu! 👇

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *