>

Monstera Monkey Mask – pielęgnacja i problemy (żółte liście)

Pielęgnacja Monstery Monkey Mask

Monstera 'Monkey Mask’, czyli Monstera Adansonii to jedna z łatwiejszych roślin w uprawie. Pochodzi z dżungli w Ameryce południowej i ma podobne wymagania jak większość roślin z tamtego rejonu. Jeżeli masz egzemplarz Monstery Deliciosa tym bardziej sobie poradzisz, bo te rośliny mają podobne potrzeby. Oto krótka ich lista:

  • stanowisko półcieniste, nie lubi bezpośredniego słońca. Częstym problemem jest jednak to, że ma za ciemno. Powinna stać dość blisko okna, ale nie w pełnym słońcu.
  • Umiarkowane podlewanie – mniej więcej 2/6, czyli w lecie podlewamy 1 raz na tydzień, a w zimie nawet 1raz na 2 tygodnie. Oznacza to, że potrzebuje naprawdę mało wody. Na roślinkę w doniczce o średnicy  12-15cm, czyli dość sporą będzie to ok. 1/5-1/4 szklanki wody.
  • Uwielbia zraszanie i warunki przypominające szklarnię
  • Lubi nawóz azotowy, ale nie trzeba z tym przesadzać. Może mój sposób nie jest zbyt dobry, bo nawożę raz na miesiąc, ale przynajmniej wiem, że nie przesadzę w drugą stronę 🙂 W okresie wzrostu można nawozić co 2 tygodnie.
  • Lubi ziemię przepuszczalną, torfową
  • Rośnie szybko i potrzebuje podpory lub możliwości zwisania

Jest to żelazna roślina, której naprawdę ciężko zaszkodzić. Oczywiście może się zdarzyć, ale wtedy roślina szybko się regeneruje.

Przelana Monstera Monkey Mask
Za dużo wody – brązowe końcówki liści Monstera Monkey Mask

Problemy Monstery Monkey Mask – żółknące liście, brązowe końcówki

Kiedy zaczynają się problemy z Monsterą Monkey Mask? Zwykle kiedy chcemy „za bardzo” ją uszczęśliwić podlewaniem albo nawożeniem. Krótka lista problemów i ich rozwiązania wygląda tak:

  • roślina ma kilka szybko żółknących liści, liście są równomiernie żółte- została przelana, ale bez paniki. Trochę liści zżółknie i odpadnie, nic więcej strasznego się nie stanie. Chyba, że została zalana taką ilością wody, że zaczęła gnić. Wtedy próbujemy wymienić podłoże – wyjmujemy z doniczki, osypujemy ziemię przy korzeniach na dole, obcinamy zgniłki. Trochę nowej ziemi na dno powinno pomóc.
  • monstera ma brązowe końcówki liści, które dodatkowo stopniowo żółkną – to mogą być dwie rzeczy. Albo roślina podsycha, bo jest podlewana za rzadko albo wdał się grzyb. Przy tej drugiej opcji liście mniej żółkną, a więcej jest brązowych końcówek.
  • same końce liści są brązowe – chodzi o za małą wilgotność powietrza. Zraszamy więcej, stawiamy obok nawilżacz albo podstawkę z wodą.
  • roślinka opadła, wygląda na sflaczałą – to najtrudniejszy przypadek. Raczej chodzi o niedobór wody. Rzadko przelanie, ale może się zdarzyć, jeżeli przez przypadek została naprawdę zalana. Druga opcja to taka, że brakuje jej nawozu.
  • roślina ma długie, bezlistne (lub prawie bezlistne) pędy – Twojej Monsterze z pewnością brakuje podpórki. Aby roślina zaczęła wypuszczać liście w mniejszych odległościach, spraw jej oryginalną drabinkę! Szybko zauważysz efekty 🙂 Poniżej garść aranżacji z Monsterami w roli głównej.

Podpory, które najlepiej sprawdzają się dla Monstery

podpórka do roślin

Te produkty mogą ci się spodobać

6 thoughts on “Monstera Monkey Mask – pielęgnacja i problemy (żółte liście)

  1. Tomek says:

    Witam, mam podobny problem z Monsterą przy czym dotyczy młodych, jeszcze zwiniętych liści – robią się brązowe i obumierają zanim się rozwiną. Reszta rośliny wygląda super. Jaka może być tego przyczyna?

      • Kasia says:

        Mam ten sam problem z młodymi liśćmi i faktycznie przy obecnym nasłonecznieniu może być jej zbyt ciemno 🙂 Natomiast w innej monsterze liście zżółkły 2 dni temu, a dzis dostały brązowych plam na brzegach Ma zbyt sucho?

        • Gosia says:

          Jak będziesz sprawdzać czy jest zbyt sucho, zwróć uwagę, żeby nie patrzeć tylko po wierzchu. Ziemia może być przesuszona od kaloryferów, a w środku mokro… Mojej Monsterze też żółknie po kilka liści. Raczej z ciemności…

  2. Natka says:

    Cześć 🙂
    Moja mini monsterka wypuściła baaaardzo długie łodygi, ale niestety nie ma na nich żadnych listków 🙁 Czy mogę ją jakoś zmobilizować do wypuszczenia liści, a nie samych łodyg?
    Pozdrawiam <3

    • Magda says:

      Spróbuj postawić ją w odrobinę jaśniejszym miejscu i koniecznie daj jej podporę, po której będzie mogła się wspinać. Zdecydowana większość roślin z długimi bezlistnymi łodygami odżywa jak tylko dostanie podporę!:) Powodzenia<3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *