Monstera Monkey Mask – pielęgnacja i problemy (żółte liście)

Pielęgnacja Monstery Monkey Mask

Monstera ‚Monkey Mask’, czyli Monstera Adansonii to jedna z łatwiejszych roślin w uprawie. Pochodzi z dżungli w Ameryce południowej i ma podobne wymagania jak większość roślin z tamtego rejonu. Jeżeli masz egzemplarz Monstery Deliciosa tym bardziej sobie poradzisz, bo te rośliny mają podobne potrzeby. Oto krótka ich lista:

  • stanowisko półcieniste, nie lubi bezpośredniego słońca. Częstym problemem jest jednak to, że ma za ciemno. Powinna stać dość blisko okna, ale nie w pełnym słońcu.
  • Umiarkowane podlewanie – mniej więcej 2/6, czyli w lecie podlewamy 1 raz na tydzień, a w zimie nawet 1raz na 2 tygodnie. Oznacza to, że potrzebuje naprawdę mało wody. Na roślinkę w doniczce o średnicy  12-15cm, czyli dość sporą będzie to ok. 1/5-1/4 szklanki wody.
  • Uwielbia zraszanie i warunki przypominające szklarnię
  • Lubi nawóz azotowy, ale nie trzeba z tym przesadzać. Może mój sposób nie jest zbyt dobry, bo nawożę raz na miesiąc, ale przynajmniej wiem, że nie przesadzę w drugą stronę 🙂 W okresie wzrostu można nawozić co 2 tygodnie.
  • Lubi ziemię przepuszczalną, torfową
  • Rośnie szybko i potrzebuje podpory lub możliwości zwisania

Jest to żelazna roślina, której naprawdę ciężko zaszkodzić. Oczywiście może się zdarzyć, ale wtedy roślina szybko się regeneruje.

Przelana Monstera Monkey Mask
Za dużo wody – brązowe końcówki liści Monstera Monkey Mask

Problemy Monstery Monkey Mask – żółknące liście, brązowe końcówki

Kiedy zaczynają się problemy z Monsterą Monkey Mask? Zwykle kiedy chcemy „za bardzo” ją uszczęśliwić podlewaniem albo nawożeniem. Krótka lista problemów i ich rozwiązania wygląda tak:

  • roślina ma kilka szybko żółknących liści, liście są równomiernie żółte- została przelana, ale bez paniki. Trochę liści zżółknie i odpadnie, nic więcej strasznego się nie stanie. Chyba, że została zalana taką ilością wody, że zaczęła gnić. Wtedy próbujemy wymienić podłoże – wyjmujemy z doniczki, osypujemy ziemię przy korzeniach na dole, obcinamy zgniłki. Trochę nowej ziemi na dno powinno pomóc.
  • monstera ma brązowe końcówki liści, które dodatkowo stopniowo żółkną – to mogą być dwie rzeczy. Albo roślina podsycha, bo jest podlewana za rzadko albo wdał się grzyb. Przy tej drugiej opcji liście mniej żółkną, a więcej jest brązowych końcówek.
  • same końce liści są brązowe – chodzi o za małą wilgotność powietrza.Zraszamy więcej, stawiamy obok nawilżacz albo podstawkę z wodą.
  • roślinka opadła, wygląda na sflaczałą – to najtrudniejszy przypadek. Raczej chodzi o niedobór wody. Rzadko przelanie, ale może się zdarzyć, jeżeli przez przypadek została naprawdę zalana. Druga opcja to taka, że brakuje jej nawozu.

Małą roślinkę warto podpierać, żeby pięknie rosła. Poniżej nasza Monstera Monkey Mask na swojej podpórce. Takiej obecnie nie mamy w sprzedaży, ale możemy zrobić na zamówienie 🙂

Monstera Monkey Mask podpórka

Te produkty mogą ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *