Ogród botaniczny w Kielcach już otwarty – wirtualna wycieczka

Ogród botaniczny w Kielcach nareszcie otwarty! Idea powstania ogrodu botanicznego ma już 50 lat, kiedy to powstał koncept i do lat 80 tych nie działo się wiele w tym temacie. Potem było kilka prób utworzenia ogrodu, co napotykało na liczne przeciwności. Finalnie w 2005 roku udało się porozumieć i do 2007 roku zakończono prace projektowe. Wreszcie w 2020 roku nastąpiło otwarcie ogrodu. Bardzo długo, ale też efekt niesamowity. Strona ogrodu znajduje się tutaj.

Oczywiście trzeba zaczekać aż rośliny podrosną. Na razie ogród jest bardzo młody, ale już widać, że jest imponującym założeniem. Zaprojektowane zostały:

  • rośliny ozdobne, kwitnące (piwonie, róże, azalie, lilie, trawy ozdobne)
  • rośliny użytkowe (zioła, sadownicze, winnice, przyprawy)
  • flora rodzima
  • rośliny chronione i zagrożone
  • flora wodna
  • ogród francuski, wiejski, japoński, orientalny

Tutaj znajdziesz mapkę ogrodu.

Zdj. Ogród botaniczny w Kielcach

Z tego, co wiem mają być również rośliny alpejskie oraz wodospad. Ogród zajmuje 11 hektarów. Widziałam go tylko z zewnątrz i naprawdę zrobił na mnie wrażenie. Niestety nie mieliśmy akurat czasu wejść do środka, a szkoda. Musimy tam wrócić. Bilety wstępu to tylko 9zł za bilet normalny i 6zł za ulgowy.

Część ekspozycyjna (południowa) to największa i najważniejsza część Ogrodu. Zlokalizowane są tu główne działy roślinne, które podzielone są na kolekcje. Aktualnie w Ogrodzie znajduje się 7 działów roślinnych, które obejmują ponad 30 kolekcji. W ich obrębie prezentowanych jest ok. 2000 taksonów roślin naczyniowych, wśród których znajdziemy wiele rzadkich i zagrożonych elementów flory Polski oraz regionu świętokrzyskiego

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *