Remont starego domu – magia pamiątek w Sanoku – „Piotr remontuje”

Remont starego domu nie każdego pewnie jakoś szalenie fascynuje. Większość osób woli wybudować nowy niż łamać sobie głowę jak dostosować stare budownictwo do nowych potrzeb. Stare domy otoczone są też starymi ogrodami. Czasem to plus, czasem nie. Jeżeli stare drzewo urośnie do wielkich rozmiarów i do tego jest gatunkiem szlachetnym, może zostać uznane za pomnik przyrody i podlega ochronie. Zmniejsza to możliwości rozbudowy wokół.

Piotr remontuje – świetny kanał na YT

Piotr remontuje to nazwa kanału na YT o remoncie starego domu. O remoncie było w pierwszym odcinku, rozwalony został kawałek ściany. Wtedy okazało się, że przed remontem trzeba jednak uprzątnąć rzeczy po Babci żony autora kanału, czyli Piotra właśnie. Remont staje i zaczyna się sprzątanie. Niesamowita podróż w czasie, na którą czeka co tydzień kilka tysięcy osób. Taką publiczność Piotr zgromadził w zaledwie kilka tygodni. Jego kanał jest wyjątkowy, dlatego postanowiłam Wam go opisać.

Piotr pieczołowicie odkopuje kolejne warstwy rzeczy, pamiątek, hektolitry śmieci. Odnajduje niesamowite przedmioty codziennego użytku, pokazuje meble, gazety, albumy ze zdjęciami w tak rewelacyjnym stanie jakby były zrobione wczoraj. Jak rasowy archeolog przekopuje kolejne warstwy wspomnień swojej Rodziny, a przy tym wiele przedmiotów, które każdemu (starszemu niż lat 30) przywołują wspomnienia dzieciństwa.

Dla mnie to butelki po Bobofrucie, pieniądze z PRLu i zeszyty, które pamiętam z wczesnej podstawówki (niebieska okładka bez żadnego zdjęcia). Dla innych słoik po gołąbkach i szklana butelka po płynie do prania… Wspomnieniami wiele osób dzieli się w licznych komentarzach pod filmami. 

Remont starego domu – nie taki prosty

Początkowo Piotr zabiera się do typowego wyburzania ścian w starym domu. Zrywa podłogi (pod którą znajduje rodzinny skarb), ogarnia trochę dookoła domu. Jednak stary dom ma to do siebie, że ma długą historię. Nie da się jej tak łatwo spakować w worki i wywieźć. Jest częścią całego projektu, a z czasem okazuje się, że nawet jego sensem. Ktoś kto tego nie rozumie, nigdy by takiego domu nie kupił 🙂

Nie wiem, czy Piotr spodziewał się aż takiej popularności swojego kanału. Może sekret tkwi w tym, że wielu z nas chciałby się zagłębić w tak namacalnej historii swojej rodziny?

Pani Babcia była typowym zbieraczem, każdy słoik się przyda. Stare gazety na wagę złota. Koszyki, walizki, przedmioty kuchenne, po prostu wszystko. Nam trudno sobie to wyobrazić, że komuś to mogło by jeszcze być potrzebne. Były to zupełnie inne czasy, nic nie było w sklepach. Dodatkowo wojna wywarła swoje piętno.

Przedmioty, które zrobiły na mnie największe wrażenie to:

  • Stare żelazko z początku wieku a może nawet XIXw.
  • Stuletnie zdjęcia w rewelacyjnym stanie oraz podpisane pocztówki
  • Fiolki i buteleczki z walerianą z początku wieku
  • Stare walizki pełne ubrań i przyborów kosmetycznych, jakby ktoś miał ją rozpakować (taka kapsuła czasu)
  • Stare książki z końca XIX i początku XX wieku

Najbardziej zapadł mi w pamięć pamiętnik z lat 20 czy 30 tak ponadczasowy jakby był pisany za mojego dzieciństwa (Na pamiątkę wpisuje się… i dorysowane kwiatki)

Oto kanał Piotr remontuje, który Wam polecam. Rewelacja. Odcinki pojawiają się w niedziele. A poniżej pierwszy filmik. Może się wciągniecie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *