Wnętrze glamour i kwiaty doniczkowe – piękne i stylowe

Styl glamour był bardzo modny kilka dobrych lat temu. Przez ten czas dojrzał stylistycznie, nauczyliśmy się go używać z wyczuciem i ma swoich zwolenników. Jak można go scharakteryzować? Wyrafinowane błyszczące dodatki na stonowanej bazie ze srebrzystych odcieni srebra, złota lub głębokich kolorów granatu, butelkowej zieleni albo fioletu.

Jestem zdania, że glamour (zwłaszcza w wydaniu luksusowym) najlepiej pasuje do wystawnych rezydencji, a co najmniej do domów jednorodzinnych. Jeżeli chodzi o mieszkania pasuje do wysokich wnętrz, w kamienicach, gdzie charakter budynku jest spójny z charakterem takiego wnętrza. W wersji mniej formalnej (baza neutralna biała lub szara i punktowo dodatki glamour) pasuje właściwie wszędzie, nawet do biura.

Styl glamour jest dalekim potomkiem stylu barokowego, A w późniejszym wydaniu Empire czy Art deco. Głównym mianownikiem są błyszczące żyrandole, lustra w ozdobnych ramach, świeczniki i połyskujące poduszki. Aranżacje są uporządkowane i symetryczne. Widać w nich wyraźny rytm. W dawnym stylu celem było olsnic przepychem odbiorcę. W obecnym wydaniu chodzi o stworzenie wyważonych eleganckich, często klasycznych aranżacji. Co jest charakterystyczne:

  • Meble o obiciach pluszowych, tapicerowane połyskliwym materiałem w ciemnych, ale nie krzykliwych barwach, często ze złotymi nogami, pikowane w romby lub inne geometryczne wzory
  • Ściany z wzorzystymi tapetami (także z motywem Urban jungle), z ozdobną boazeria, prosta sztukateria, motywy ptaków, piór i inne kojarzace się z antycznymi
  • Podłogi zwykle są białe lub czarno-białe, marmurowe lub drewniane parkiety. Dywany puszyste, śnieżnobiałe albo ciemne, z czasem z prostymi motywami geometrycznymi.
  • Dużo dodatków złotych lub srebrnych, wyrafinowane dekoracje ścian jak obrazy, złote dekoracje, fantazyjne zlote lampy z widocznymi ozdobnymi żarówkami
  • Znalazłam nawet odmianę glamour „tropical velvet luxury” 

Czy w takim wnętrzu jest miejsce na kwiaty doniczkowe?

Zdecydowanie tak i to nie tylko modne ozdobne storczyki, które kojarzą się że stylem glamour jako pierwsze. Jakie inne rośliny warto dodać do takiego wnętrza? Najczęściej są to przede wszystkim kwiaty cięte w wazonach. Zauważyłam, że ostatnio najmodniejsze są peonie w kryształowych naczyniach ze złotymi akcentami. Peonie mają różne kolory, od białego przez różowy po fioletowy.

Z kwiatów doniczkowych są to przede wszystkim palmy w złotych doniczkach. Wpis o złotych doniczkach już jest dostępny na blogu tutaj. Palmy można też pokazać w czarnych połyskujących donicach. W sprzedaży rzadko występują inne kolory, ale pasują też granatowe.

Do stylu glamour będą pasować rośliny o ciemnozielonych dużych liściach jak Strelicje czy niektóre Alokazje (zebrina, amazonica), A także Skrzydłokwiaty i niektóre filodendrony. Z powyższych gatunków postawiłabym na palmy i Skrzydłokwiaty z uwagi na łatwość uprawy. W stylu glamour jest mała tolerancja na niedoskonałość (jak w loft, etno czy boho), zatem drobne niedoskonałości roślin będę widoczne. W naszym klimacie uprawa strelicji i alokazji to jednak wyzwanie.

Poniżej garść inspiracji aranżacji zieleni w stylu glamour. Który przykład podoba Wam się najbardziej?

Wnętrza glamour i kwiaty doniczkowe

Te produkty mogą ci się spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *