>

Jakie rośliny do makram – rośliny pnące i rośliny wiszące

Jakie rośliny do makram? Rośliny wiszące czy pnące, oto jest pytanie! Która nazwa jest prawidłowa i czy to w ogóle jest to samo? Jest to jednak co innego. Rośliny pnące mogą sobie radośnie zwisać, ale rośliny zwisające nie potrafią się wspinać. Taka oto jest różnica. Pnącza mają zdolność oplatania się wokół drzew, gałęzi, czy innych właściwie dowolnych elementów. Czasami po prostu trzymają się ściany, co wygląda jakby wspinały się w powietrzu.

Jak to możliwe? Po pierwsze budowa ich giętkich łodyg jest inna niż roślin o pokroju wiszącym. Są one zwykle grubsze i mocniejsze. Pnącza wspinają się dzięki organom czepnym takim jak wąsy, kolce, korzenie przybyszowe (takie małe zawiązki korzeni jak małe rączki). którymi trzymają się podłoża. Dobrym przykładem jest Epipremnum.

Jakie rośliny nadają się do kwietników wiszących w stylu makram do roślin?

Wszystko zależy od makramy do roślin, którą wybierzemy. Jeżeli makrama przylega do ściany, a miejsce na umieszczenie doniczki nie jest ograniczone sznurkami, wówczas właściwie każda roślina może być w niej umieszczona. Taki kwietnik jest bardzo uniwersalny.

Standardowa makrama do roślin jest ograniczona czterema sznurkami łączącymi się z uchwytem. W takim przypadku unikamy roślin o zwartym pokroju i bardzo wielu liściach, bo będą się niszczyć w trakcie wkładania i wyjmowania z makramy (np. do zabiegów pielęgnacyjnych). Niektóre szybko rosnące i gęste będzie trudno tam po prostu włożyć jak np. Maranty, Monstery Monkey Mask.

Jeżeli roślina ma wiele podłużnych liści np. Zielistka da się ją ułożyć w takiej makramie, tylko niestety kosztem poświęcenia niektórych liści. Fakt, odrosną 🙂 Mi udało się bez problemu umieścić w makramie niedużą dracenę. Natomiast delikatne egzemplarze jak Burrito czy Rhypsalis nie nadają się do takich makram. Są zbyt gęste przy podstawie i przy wkładaniu ich do makram dużo liści ulega uszkodzeniu. Ciężko też „podzielić liście” na w miarę równe frakcje, żeby równomiernie rozłożyć je w kwietniku.

Można w makramie na rośliny umieścić nieduże rośliny stojące jak kaktusy i sukulenty. Jednak nie robi to zwykle takiego efektu, bo makrama zwykle wisi wyżej. Inaczej jest w przypadku kwietnika plecionego przyściennego. Można go powiesić niżej i wówczas widać roślinę. Jest jeszcze aspekt praktyczny. Jeżeli umieścimy wysoko roślinę o dużym zapotrzebowaniu na wodę (np. skrzydłokwiat), wówczas nie będzie to wygodne. Świetnie w makramach wygląda za to Pilea, czyli pieniążek.

Do szarych i ciemnoszarych makram pięknie pasują kwiaty doniczkowe o różowym kolorze. Mam na myśli głównie Tradescantię, czyli Trzykrotkę oraz Rheo meksykańskie.

Subiektywna lista przebojów roślin pnących i roślin wiszących do makram i nie tylko

Moją osobistą listę przebojów wśród ciekawych gatunków pnących dobrych do makram otwiera: Epipremnum złociste, wdzięczna w pielęgnacji odporna na błędy roślina. Wielokrotnie nie miałam okazji podlania moich najwyżej ustawionych egzemplarzy, a liście były już lekko zwinięte. Nie zdarzyło się, żeby Epipremnum nie podniosło się z takiego kryzysu, dlatego polecam ją więc nawet początkującym.

Jako drugie polecam dalej mały egzemplarz efektownej Monstery Monkey Mask.. Z naciskiem na to, żeby był to mały egzemplarz, bo roślina ta rośnie tak szybko, że sama wyjdzie z kwietnika zanim się obejrzycie. Monkey nadaje się do kwietnika makramy przyściennej. Podobnie jak mała Monstera Deliciosa, z którą jednak jest taki „problem”, że dekoracyjne wcięcia w liściach pojawiają się dopiero u starszych roślin. W roli dekoracji makram do roślin pięknie grają różne filodendrony, których jest ogromna różnorodność. A na koniec bluszcz – zwłaszcza drobnolistny w energetycznym żywo zielonym kolorze. Bluszcz również wiele wybacza i nie jest problematyczny w pielęgnacji.

Rośliny zwisające, które pięknie pasują do makram

Najciekawsze rośliny zwisające domowe to Senecio Rowleyanis potocznie zwane kulkami. Hit instagrama ostatnich miesięcy, urocza roślina, tylko odrobinę trudna w uprawie. Muszę się przyznać, że moje bardzo zmarniała. Tutaj rada jest taka – słońce + rzadkie podlewanie + spryskiwanie co 2-3 dni. Zobaczymy jak mi pójdzie. Dalej równie urocze Burrito Donkey Tail. Efektowna i łatwa w uprawie roślina. Mam jedną, rośnie powoli, ale nie sprawia problemów.

Do makram, do których wkładamy rośliny od przodu polecam również wspomnianego wcześniej patyczaka (Rhypsalis) oraz zwisające serduszka (również te w odmianie pink), czyli Ceropedia Woody. Zdecydowanie nadaje się również prosta w uprawie Zielistka oraz zyskująca na popularności roślina zwisająca Aeschynathus twister. Jest ona dostępna również w marketach, ale rzadko. Pięknie prezentują się również  różne paprocie, zwłaszcza mało popularne odmiany. Do nich niestety kompletnie nie mam ręki, wszystkie (trzy) pomarnowałam, więc o ich pielęgnacji wypowiedzieć się nie mogę.

 

Zobacz również nasze piękne makramy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *