5 roślin doniczkowych, które będą modne tej jesieni

calathea Zdj @audrey_apple_

Które rośliny będą pojawiać się częściej w aranżacjach tej jesieni? Oczywiście nikt tego nie wie, ale wnioskując po liczbie zdjęć w social media, filmikach wnętrzarskich i sesjach w gazetach, można mieć pewne przypuszczenia. Poniżej moje typy dotyczące modnych roślin w sezonie jesiennym 2019:

begonia polka dot Zdj @ivyirisplants
begonia polka dot Zdj @ivyirisplants

Miejsce pierwsze – Begonia koralowa i plamista 'Polka dot’

Po angielsku ta piękność nazywa się Begonia Polka Dot. Charakteryzuje się pięknymi kropeczkami na liściach, które są czerwonawo-zielone. Niesamowity efekt tworzy ze złotą albo czarną doniczką. Gdzie można kupić Begonię Koralową? Widziałam ją ostatnio we Florapoint oraz na targach Rzeczy Ładnych. Nie jest to kwiat doniczkowy, który kupimy w supermarkecie. Roślina ta nie wymaga dużo wody – co tydzień w upał i co dwa tygodnie w chłodniejszym okresie. Ziemia musi być lekko wilgotna. Jeśli chodzi o światło, stanowisko jasne ale bez bezpośredniego nasłonecznienia.

calathea Zdj @plantslover1990
calathea Zdj @plantslover1990

Miejsce drugie – Calathea Medalion i inne odmiany

Dramatyczne kolory tej Kalatei to niemalże dzieło sztuki. Ozdoba każdej roślinnej kolekcji. Pięknie wygląda razem z Marantami. Na początku pomyliłam Calathee z Diffenbachią….Roślina lubi wodę, więc utrzymujemy ziemię wilgotną. Stanowisko średnio jasne do jasnego, ale bez bezpośrednich promieni słońca. Lubi dużą wilgotność powietrza. Kalathea w odróżnieniu od Maranty jest rośliną doniczkową dla bardziej zaawansowanych hodowców. Praktycznie zawsze wymaga wody destylowanej do podlewania i nie wybacza zbyt wielu potknięć.

 

ficus elastica tanake Zdj @leafysolace
ficus elastica tanake Zdj @leafysolace

Miejsce trzecie – Ficus Elastica Tineke

Kolejna roślina doniczkowa z odcieniem różowym na liściach. Widać, że to się teraz podoba 🙂 Do tej pory żelaznym klasykiem stał się fikus lirolistny, który można zobaczyć prawie wszędzie. Powoli w rankingach poTen fikus, zresztą jak inne odmiany tej rośliny, nie jest najłatwiejszy w pielęgnacji i dość często się obraża. No ale może akurat Tobie się uda nawiązać z nim satysfakcjonującą relację? 🙂

Lubi mało wody – podlewanie co dwa tygodnie mu wystarcza. Stanowisko jasne lub bardzo jasne, ale bez promieni słońca.

 

agalaonema tricolor Zdj @greenhousegirl94
agalaonema tricolor Zdj @greenhousegirl94

Miejsce czwarte – Aglaonema 'Pictum Tricolor’

To chyba najczęściej pojawiająca się w ostatnich aranżacjach nowa roślina. A może po prostu dostrzeżona na nowo przez florystów i stylistów. Równie interesujący rysunek liści jak w przypadku Kalathei i Marant, bajkowe połączenie różnych odcieni zieleni. Wygląda jak… MORO. Na początku sądziłam, że to jest namalowane w Photoshopie, ale okazuje się, że nie… Świetne na prezent dla żołnierza. Aglaonema lubi dość mało wody, ziemia może przeschnąć. Wymaga umiarkowanie dużo światła. Nie trzeba jej dużo zraszać, chyba że jest upał. Nie uprawiałam jej, więc ciężko mi określić poziom trudności. Może ktoś się wypowie?

crassula ovata golum succulentavenuecom
crassula ovata golum Zdj succulentavenue.com

Miejsce piąte – nieustająco sukulenty

Sukulenty nadal święcą triumfy w aranżacjach. Pojawiają się nowe możliwości aranżacyjne, a kreatywność w tej materii nie zna granic. Kompozycja sukulentów wygląda dobrze nawet w starej puszce czy wiadrze po farbie. Ich uroda dodaje uroku zupełnie nieurokliwym przedmiotom. O sukulentach popełniłam już wpis, dlatego odsyłam Was do niego.

A Wy jakie rośliny uważacie za obecnie modne?

2 thoughts on “5 roślin doniczkowych, które będą modne tej jesieni

 1. Floverlover says:

  Aglaonema ‚Pictum Tricolor’ najczęściej pojawiająca się w ostatnich aranżacjach? To chyba jakiś żart, bo ta odmiana w Polsce (i nie tylko) jest praktycznie niedostępna.

  • Gosia says:

   Cześć,
   Coraz częściej dostępna w małych sklepach kolekcjonerskich – w marketach rzeczywiście nigdy jej nie widziałam. Chciałam kupić Bratu na urodziny i faktycznie się naszukałam. A najczęściej pojawiająca się na Pinterest, Instagram – nie tylko w Polsce 😉
   Pozdrowienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *