Dlaczego Stelicja zwija liście? Rajski ptak chroni tak swoje zasoby wody

Dzisiaj króciutki wpis o tym, dlaczego Strelicja zwija liście. Niestety nie mam zdjęcia, gdzie to widać, bo moja Strelicja zwijała liście tylko przez dwa dni, a był tego dość błahy powód. Oczywiście najpierw warto wykluczyć to, że jest jej po prostu za sucho. To jest najczęstsza przyczyna. W przypadku mojej rośliny chodziło o coś innego.

Na początku wiosny przestawiłam ją w słoneczne miejsce. Dopóki słońce było wyjątkowo marne nic się nie działo. Ale potem parę dni z rzędu trochę przygrzało i ze zdziwieniem stwierdziłam, ze Strelicja nagle zwinęła liście jakby chowając się przed słońcem. Wtedy są zwinięte do środka. W ten sposób roślina chroni swoje zasoby wody.

Jednocześnie roślina miała dość sucho, więc podlałam ją sposobem – weź ile chcesz. Znaczy wstawiłam do naczynia z wodą na ok. pół godziny. Następnego dnia sytuacja się powtórzyła. Ale trzeciego dnia już nie. Strelicja przyzwyczaiła się do słońca i odtąd wygrzewa się w nim. Wypuściła też nowy liść 🙂  Swoją drogą nowe liście Strelicji mają czasem niesamowity kolor. A właściwie gradient od najjaśniejszego zielonego do ciemnego. Wygląda jak dzieło sztuki. Zdjęcie cudownej Strelicji zamieścił na grupie Houseplants Addicts Pan Michał. Prawdziwy rajski ptak – nawet bez kwiatów 🙂

Niesamowita Strelicja – Zdjęcie Pan Michał, Houseplants Addicts

 

te produkty mogą ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *