Palma Areka w nowoczesnym domu w M jak mieszkanie 05/2020

Palma Areka w nowoczesnym domu sprawia, że zyskuje on egzotyczny klimat, a do tego czystsze powietrze. Jest to jedna z roślin, która została umieszczona na słynnej liście roślin oczyszczających powietrze stworzoną przez NASA. Ile takich palem trzeba, żeby uzyskać efekt? Wcale nie mało. Naukowcy z Delhi wyliczyli, że minimum dwie duże (ok. 1,5m) rośliny albo 4 mniejsze.

Palma Areka to piękna i dość łatwa w pielęgnacji roślina. Jedyne, czego naprawdę nie lubi to woda w osłonce. Sprawdziłam to wiele i wystarczy zostawić cokolwiek, a już się buntuje i okazuje to żółknięciem liści. Ale o tym, kiedy indziej. Zresztą o problemach z roślinami mogłabym napisać 12 tomów encyklopedii 🙂 Areka rośnie szybko, ale nie aż tak szybko, żeby kupować małą roślinkę (np. doniczkę 12cm średnicy) i liczyć na to, że za 2 lata będzie w domu dżungla. Od takiego malucha do olbrzyma będzie z 4-5 lat dobrego wzrostu.

Palmy te nie są drogie, a do tego są dostępne. Za spory egzemplarz damy ok. 70zł, za bardzo duży ok. 100-120zł. Trzeba polować na promocje. Można też postawić na inne palmy – Chamedorę, Phoenix. Najczęściej zdarzają się w Castoramie – przeczytaj o polowaniu na rośliny 😉

Wnętrze pod palmą (Areką) w majowym M jak mieszkanie

W tym mieszkaniu jest właściwie wszystko, co lubię – biel, czerń, troszkę złota oraz rośliny. Roślin może trochę za mało – zastawiłabym nimi całe to siedzisko pod oknem. Ale rozumiem, że nie każdy ma aż taką fazę 🙂  Jest też trochę motywu marmurowego, który robi się wyjątkowo modny. Zmniejszyłabym też ilość drewna na rzecz bieli, ale tak wygląda to równie świetnie. Duży plus to dopracowane detale w postaci półeczek oraz powierzchni lustrzanych, co daje ciekawą iluzję optyczną.

Naliczyłam w tym wnętrzu trzy duże palmy Areki. Dodatkowo kilka mniejszych egzemplarzy w złotych doniczkach, co fajnie nawiązuje do dodatków w kuchni. W łazience palma Chamedora, a w sypialni bananowiec. Nie wiem, czy został ustawiony tylko do zdjęcia, ale pewnie ma tam trochę za ciemno i jest potrącany, stąd lekko żółte liście. Z bananowcami też popełniłam już chyba wszystkie możliwe błędy, stąd od razu takie skojarzenie.

Egzotycznego charakteru nadaje również huśtawka. Bazą są szarości, biele, drewno, ale zwróćcie uwagę na zdecydowane kolory dodatków – zielenie, żółcie. Kanarkowy fotel rewelacyjny!

 

Majowy numer M jak mieszkanie

 

W M jak mieszkanie jak zwykle porcja ciekawego designu. Wśród ciekawostek fotel, który przypomina rafę koralową. Nazywa się Acau i został zaprojektowany przez Brazylijczyka Sergio Matosa. Składa się z drucików misternie owiniętych bawełnianym sznurkiem. Do tego energetyczny czerwony kolor (wcale nie koralowy…) to mocny punkt we wnętrzu. Nie wiem, czy coś takiego byłoby wygodne, więc raczej dla fanów designerskich wnętrz z ograniczoną funkcjonalnością 🙂

W nowym numerze magazynu kilka innych aranżacji. W tym mieszkanie projektowane przez Architektkę dla siebie – z eukaliptusem i Monsterą.

 

 

te produkty mogą ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *