Gdzie za darmo oddać, wziąć i wymienić rośliny w Warszawie

Nie chcesz lub z różnych przyczyn nie możesz dłużej opiekować się swoim kwiatkiem? Z pomocą przychodzą punkty adopcji roślin. Może brzmi to troszkę dziwnie, ale jak inaczej nazwać takie zjawisko? Rośliny można również z takiego punktu zabrać do domu, więc jest to też sposób pozyskania nowych gatunków do swojej kolekcji.

Pamiętajcie jednak, żeby wybierać rośliny, które wyglądają na zdrowe. Z dobrego serca możecie zaszkodzić swoim dotychczasowym podopiecznym.  Najbardziej popularne przędziorki nie znają litości, wszystko zjedzą, wszędzie wlezą.

Gdzie zatem można odnieść roślinki, jeżeli już nie dajecie rady się nimi zajmować? Oto krótka lista punktów:

#1 Schronisko dla roślin – Warszawa i cała Polska

Fundacja aktywnie działa na terenie całej Polski – wystarczy napisać mejla (schroniskodlaroslin@gmail.com) i umówić się na przekazanie rośliny. Na Facebooku pojawiają się ogłoszenia, jakie roślinki są do adopcji. Warto śledzić profil. Pojawiają się najbardziej popularne rośliny jak Zamioculcas, Gwiazdy betlejemskie, różne Filodendrony, Juki, Aloesy, Fikusy.

Jak przekazało mi Schronisko dla roślin – codziennie otrzymuje rośliny do wydania. Niektóre rośliny są naprawdę wielkie i piękne, prawdopodobnie już się nie mieszczą w mieszkaniu. Po świętach pojawia się dużo choinek, które można zabrać do ogrodu. Fundacja organizuje też różne warsztaty np. wykonywania lasów w szkle.

https://www.facebook.com/schroniskodlaroslin

Żeby pokazać Wam, jak aktywnie działa Fundacja Schronisko dla Roślin, spójrzcie na poniższy wpis z Facebooka.

Schronisko dla roślin działa bardzo aktywnie – podsumowanie na profilu Fundacji na Facebooku

 

 

#2 Roślinny Wymiennik przy ul. Karowej 20 w Warszawie

Akcja Roślinny wymiennik ma natomiast charakter ciągły. Miejsce wymiany znajduje się w kawiarence w Domu spotkań z historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie. Można od razu wstąpić na kawę, ciastka i podziwianie roślin. Pomysłodawcą jest również Schronisko dla roślin.

#3 Punkt Adopcji i Wymiany roślin Zielony Mokotuff –  Puławska 34, Warszawa, Mokotów

Aktywny punkt wymiany i adopcji roślin z aktualnymi zdjęciami na Facebooku. Punkt otrzymuje również roślinki od kwiaciarni np. Kwiatowy przystanek oraz od firm. Warto zajrzeć na FB, bo często pojawiają się ogłoszenia, jakie roślinki można przygarnąć.

Często w ogłoszeniach znaleźć można duże okazy, które nie mieszczą się już w mieszkaniu dotychczasowych właścicieli. Pojawiają się zioła, żyworódki, skrzydłokwiaty. Cześć wymaga zadbania i troski, ale da się je doprowadzić do dobrego stanu. Fanpage jest na bieżąco aktualizowany. Strona na Facebooku

Fotka od Fb/Zielony Mokotuff

 

#4 Punkt Sąsiedzkiej Wymiany Roślin – MAL ul. Kłobucka 14, Ursynów Warszawa

W Miejscu Aktywności Lokalnej przy Kłobuckiej 14 można oddać, wymienić lub adoptować roślinę w każdym rozmiarze i w każdym stanie. Można też zostawić swoją własną na czas urlopu pod troskliwą opieką wolontariuszy. Zapytałam na Facebooku organizatorów akcji, czy informacje są aktualne i bardzo szybko dostałam odpowiedź:

Witamy. PUNKT DZIALA PRĘŻNIE. Okres zimowy mimo wszystko to zwolnione obroty, ciężko przewieźć bez szkody dla rośliny ze wzg na niskie temperatury. Ale ludzie bardzo chętnie działa się swoimi nadwyżkami A jeszcze chętniej adoptują roślinki. W kwietniu minie rok od powstania Punktu a wydane roślinki można liczyć w setkach. Wymiana jest anonimowa. Po prostu zostawia się kwiat na półce i w ten sam sposób wyglada adopcja.

 

Tu znajdziecie Fanpage punktu: https://www.facebook.com/punktsasiedzkiejwymianyroslin/

#5 Trzy punkty wymiany roślin – Białołęka

Na Białołęce są aż trzy punkty, gdzie można oddać, wziąć lub wymienić się roślinami. Prężnie działający fanpage, ciągle nowe roślinki. Jak piszą organizatorzy:

W tym miejscu można :
🌵zostawić rośliny doniczkowe, które z różnych powodów chcecie oddać (np. przeprowadzka, brak odpowiedniego miejsca, wielkość rośliny czy problemy z utrzymaniem w dobrej kondycji)
🌵podzielić się szczepkami roślin
🌵przygarnąć roślinę i dać jej nowy dom

Adresy :
Zielona Białołęka – 3 pokoje z kuchnią (Głębocka 84)
Tarchomin – EkoFrajda (Porajów 12)
Henryków – kawiarnia EchMech (Krokwi 36)

FB punktu: https://www.facebook.com/wymianaroslinbialoleka/ 

#6 Zielony Azyl – ul. Schroegera 90/lokal B w Warszawie, Bielany

Punkt wymiany roślin Zielony Azyl znajduje się w księgarni Dlaczemu. Punkt wymiany roślin dopiero ruszył i jest to młodsza siostra punktów na Białołęce. Zobaczcie, jakie fajne szczepki Monstery. Kibicuję 🙂 Zielony Azyl na Facebooku

Punkt wymiany roślin Zielony Azyl na Bielanach, zdj. Zielony Azyl na FB

 

#7 Restauracja i winiarnia Novina – Nowogrodzka 4, Warszawa, Centrum

W samym Centrum Warszawy resturacja i winiarnia Novina wywiesiła ciekawe ogłoszenie w witrynie, że adoptują rośliny. Wystarczy je przynieść.

https://www.facebook.com/nowinawaw/

#8 Łomianki koło Warszawy

W Łomiankach w Galerii Łomianki jest punkt adopcji roślin oraz także wymiany książek. Można przynieść dowolną roślinkę, postawić na półkę i zabrać inną.

One thought on “Gdzie za darmo oddać, wziąć i wymienić rośliny w Warszawie

  1. Małgorzata Araukarie says:

    Mam do oddania dwie przepiękne araukarie wyniosłe . Muszę je oddać , ponieważ są już bardzo wysokie , ponad 3m i już się nie mieszczą w moim ogrodzie zimowym , mają ponad 20 lat . Może ktoś ma miejsce na patio , lub w wysokim salonie , bo jedynie tam można je dalej hodować . Pozdrawiam Małgorzata .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *