Liście w kształcie serca – które rośliny doniczkowe są najpiękniejsze

anthurium clarinervium zdj @jungleintheattic

Liście w kształcie serca naturalnie występują w przyrodzie częściej niż się wydaje. Przyjrzyjcie się liściom na drzewach, które mijacie. Wiele z nich przypomina serca. Nie wszystkie są takie równe i „marketingowe”, ale ewidentnie jest to naturalny kształt w przyrodzie. Poniżej lista kilku roślin doniczkowych, których liście są najbliższe kształtowi serca.

#1 miejsce – Hoya Kerrii

Hoya Kerrii to piękny sukulent pochodzący z Azji. Jest to roślina pnąca, ale zwykle w sprzedaży w formie jednego liścia. Hoya serce jest łatwa w uprawie, ale często marnieje, bo jest sprzedawana bez właściwego ukorzenienia. Z jednego liścia wypuści odnogi dopiero po długim czasie, nawet może to być dwa lata. Lubi jasne stanowisko, ale nie bezpośrednie słońce. Podlewamy umiarkowanie i w miarę regularnie. Raczej nie polubi okazjonalnego podlewania raz na pół roku. Jest kilka odmian z wybarwieniem na zewnątrz (Variegata) i wewnątrz (Variegata Reversed).

#2 miejsce – Ceropagia Woodii

Ceropagia Woodii nazywana jest po polsku Lampionem chińskim albo łańcuchem serduszek, a po angielsku String of hearts. Oczywiście chodzi o urocze listki w kształcie regularnego serca. Jest to tak zwany sukulent bulwiasty pochodzący z Afryki Południowej i wbrew delikatnemu wyglądowi jest to roślina odporna i niewymagająca. Do szczęścia potrzebuje dużo światła, lubi słońce, a nie lubi przeciągów. Nie jest to roślina dla przelewających, bo lubi umiarkowane podlewanie małą ilością wody. W lecie potrafi zakwitnąć kwiatkami w kształcie lampionów chińskich. Świetna roślina do wiszących doniczek i na półki oraz regały. Nadaje się do makram z miejscem na doniczkę z przodu.

Ceropagia Woodii występuje również z wybarwieniem różowtym w odmianie Rosa oraz Variegata.

#3 miejsce – Anturium

Anturium (Anthurium) to aż 850 gatunków o różnych kształtach liści (sercowatych, lancetowatych, owalnych) i kolorach kwiatów. Najbardziej znane są te z kwiatami czerwonymi, ale istnieją także z kwiatami fioletowymi, różowymi, a nawet zielonymi. Niektóre Anthurium mają olbrzymie liście. Ta roślina tropikalna lubi widne rozproszone światło, wilgotną ziemię i dużą wilgotność powietrza (jak to w tropikach).

#4 miejsce – Alocasia

Alokazja ma liście sercowate, ale w stylu trochę spiczastym. Jest to roślina tropikalna o średnich wymaganiach. Lubi jasne stanowisko, ale nie bezpośrednie słońce oraz wilgotną ziemię. Tropikalny przybysz z Azji, zwany również uchem słonia, własnie przez swoje sercowate liście.  Źle toleruje błędy, więc nie nadaje się dla początkujących. Na przesuszenie, zalanie reaguje żółknięciem liści., ma małą granicę tolerancji. Jest przy tym dość drogą rośliną. Najbardziej popularna ostatnio Alokazja Amazonica. Ważna informacja – sok alokazji jest trujący, wszystkie prace wykonujemy w rękawiczkach.

#5 – Inne piękne serca

Inne rośliny z sercowatymi liśćmi to przede wszystkim różne Filodendrony, Epipremnum, ale znalazło się miejsce na dziwną paproć

 

Te produkty mogą cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *