Ogród w stylu angielskim, który możesz zwiedzić online

Ogród w stylu angielskim – czyli jaki? Taki ogród cechuje się naturalną, wręcz swobodną kompozycją i romantycznym charakterem. Trochę to dla mnie nieintuicyjne, bo te cechy przypisałabym raczej ogrodowi francuskiemu.

Francuzi znani są z lirycznych emocji, może zatem rzeczywiście potrzebują te emocje jakoś okiełznać. Ogród francuski to symetria, regularne kształty, centralnie ustawione fontanny i rzeźby. Łatwo zatem zapamiętać, że ogród angielski to wbrew skojarzeniu ogród bez sztywnych zasad, czarodziejski i naturalnie malowniczy.

Ogród w stylu angielskim – naturalny, asymetryczny i romantyczny, dzikie i tajemnicze zakątki

Ogród w stylu francuskim – regularny, symetryczny, zieleń ujarzmiona, precyzyjnie zaplanowana

Skoro dokonaliśmy rozróżnienia, w dzisiejszym wpisie wirtualna wycieczka do ogrodów w stylu angielskim. W żadnym z tych ogrodów nie byłam, więc nie mogę się wypowiedzieć.

#1 Kew Garden w Richmond

Na pierwszym miejscu wycieczka do ogrodu Kew Garden wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdziecie tam 37 akrów naturalnego ogrodu z 14 tysiącami drzew i 50 000 różnych roślin. Na posesji znajduje się pałac o długiej 400-letniej historii. A w nim ponad 800 obrazów różnych roślin.

Surely the UK’s crowning garden jewel, Kew Gardens is a UNESCO World Heritage Site boasting 37 acres of woodland, 14,000 trees and over 50,000 living plants.

 

#2 RHS Garden Wisley w Surrey

Ogród RHS Wisley w Surrey jest uznany za jeden z najpiękniejszych ogrodów w stylu naturalistyczym na świecie. Zaprojektowany przez Grahama Stuarta Thomasa pod koniec XIX wieku i założony na działce wielkości 128m na 6m.

Dziś zajmuje prawie 100 hektarów (sporo) i obsługuje miliony zwiedzających. Znajduje się na południe od Londynu, pewnie stąd jego popularność. Ogród składa się z wielu starannie zaprojektowanych obszarów jak łąka kwietna, kwiaty alpejskie, ogród owocowy i warzywny, a do tego laboratorium i szlaki.

#3 Waddesdon Manor w Waddesdon

Majątek Waddesdon należał do znanej wszystkim familii Rotszyldów od XIX wieku. Obecnie stanowi obiekt dziedzictwa narodowego Wielkiej Brytanii. Pałac zaprojektowany został w stylu francuskiego zamku z czasów renesansu. Jego architektura jest regularna i symetryczna, a jednak dość romantyczna. W pałacu przechowywanych jest wiele dzieł sztuki, które również można oglądać.

Ogrody zostały założone przez jednego z potomków Rotszyldów – barona Ferdynanda, który kupił majątek w 1874r. Wtedy zasadził koło domu wiele drzew i w tym swój ukochany kasztanowiec, którego „potomkowie” rosną tam do dzisiaj. Sam ogród jest w dużej mierze w stylu francuskim. Mozna sobie porównać, jaka jest różnica.

Jeżeli chcecie więcej wirtualnych wycieczek po ogrodach, zajrzyjcie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *