Ogród w stylu angielskim, który możesz zwiedzić online

Ogród w stylu angielskim – czyli jaki? Taki ogród cechuje się naturalną, wręcz swobodną kompozycją i romantycznym charakterem. Trochę to dla mnie nieintuicyjne, bo te cechy przypisałabym raczej ogrodowi francuskiemu.

Francuzi znani są z lirycznych emocji, może zatem rzeczywiście potrzebują te emocje jakoś okiełznać. Ogród francuski to symetria, regularne kształty, centralnie ustawione fontanny i rzeźby. Łatwo zatem zapamiętać, że ogród angielski to wbrew skojarzeniu ogród bez sztywnych zasad, czarodziejski i naturalnie malowniczy.

Ogród w stylu angielskim – naturalny, asymetryczny i romantyczny, dzikie i tajemnicze zakątki

Ogród w stylu francuskim – regularny, symetryczny, zieleń ujarzmiona, precyzyjnie zaplanowana

Skoro dokonaliśmy rozróżnienia, w dzisiejszym wpisie wirtualna wycieczka do ogrodów w stylu angielskim. W żadnym z tych ogrodów nie byłam, więc nie mogę się wypowiedzieć.

#1 Kew Garden w Richmond

Na pierwszym miejscu wycieczka do ogrodu Kew Garden wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdziecie tam 37 akrów naturalnego ogrodu z 14 tysiącami drzew i 50 000 różnych roślin. Na posesji znajduje się pałac o długiej 400-letniej historii. A w nim ponad 800 obrazów różnych roślin.

Surely the UK’s crowning garden jewel, Kew Gardens is a UNESCO World Heritage Site boasting 37 acres of woodland, 14,000 trees and over 50,000 living plants.

 

#2 RHS Garden Wisley w Surrey

Ogród RHS Wisley w Surrey jest uznany za jeden z najpiękniejszych ogrodów w stylu naturalistyczym na świecie. Zaprojektowany przez Grahama Stuarta Thomasa pod koniec XIX wieku i założony na działce wielkości 128m na 6m.

Dziś zajmuje prawie 100 hektarów (sporo) i obsługuje miliony zwiedzających. Znajduje się na południe od Londynu, pewnie stąd jego popularność. Ogród składa się z wielu starannie zaprojektowanych obszarów jak łąka kwietna, kwiaty alpejskie, ogród owocowy i warzywny, a do tego laboratorium i szlaki.

#3 Waddesdon Manor w Waddesdon

Majątek Waddesdon należał do znanej wszystkim familii Rotszyldów od XIX wieku. Obecnie stanowi obiekt dziedzictwa narodowego Wielkiej Brytanii. Pałac zaprojektowany został w stylu francuskiego zamku z czasów renesansu. Jego architektura jest regularna i symetryczna, a jednak dość romantyczna. W pałacu przechowywanych jest wiele dzieł sztuki, które również można oglądać.

Ogrody zostały założone przez jednego z potomków Rotszyldów – barona Ferdynanda, który kupił majątek w 1874r. Wtedy zasadził koło domu wiele drzew i w tym swój ukochany kasztanowiec, którego „potomkowie” rosną tam do dzisiaj. Sam ogród jest w dużej mierze w stylu francuskim. Mozna sobie porównać, jaka jest różnica.

Jeżeli chcecie więcej wirtualnych wycieczek po ogrodach, zajrzyjcie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *