Rośliny oczyszczające powietrze, które sprawią, że w swoim domu będziesz oddychać swobodnie!

Rośliny oczyszczające powietrze – komu to potrzebne? Kilka dni temu zerknęłam na poziom zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz. Od razu ucieszyłam się, że nie muszę wychodzić z domu. „Uroki” życia w centrum dużego miasta.:( W wolnej chwili usiadłam do komputera, żeby poczytać o roślinach, dzięki którym łatwiej by nam się oddychało. Skoro i tak chcę poszerzyć swoją kolekcję roślin na wiosnę, to warto wybrać takie, dzięki którym powietrze w mieszkaniu będzie czystsze!

Zaczęłam research i w pierwszej kolejności natknęłam się na listę roślin filtrujących powietrze, którą opublikowała NASA. Ze sporą ciekawością otworzyłam link, cały czas zastanawiając się co ma NASA do roślin domowych…. Szybko okazało się, że pod koniec lat 80 NASA szukała sposobu na oczyszczenie z toksyn powietrza w swoich stacjach kosmicznych. Rozpoczęto więc badania, które miały na celu znalezienie roślin najskuteczniejszych pod kątem oczyszczania powietrza i zamiany dwutlenku węgla w tlen.

Poznaj TOP-5 roślin oczyszczające powietrze:

  • Bluszcz to najpopularniejsze pnącze filtrujące powietrze, które można znaleźć w naszych domach. Jest łatwy w pielęgnacji, niewymagający i bardzo dekoracyjny, a w połączeniu z naszą drabinką Honey stanowi dekorację, obok której nie da się przejść obojętnie 🙂
  • Sansewieria ze względu na swoją dużą odporność na brak wody i światła jest zwana „rośliną żelazną”. Po pierwsze, roślinka ta potrafi bardzo dobrze dostosować się do warunków panujących w domu. Po drukie, będzie rosła zarówno w pomieszczeniach z suchym powietrzem, z bardzo małą ilością wody czy światła dziennego. Sansevieria to tak wdzięczna roślinka, że będzie pasowała w praktycznie każdym wnętrzu minimalistycznym, boho, loft czy scandi. Wystarczy dobrać odpowiednią do klimatu wnętrza osłonkę czy stojak.
  • Epipremnum złociste to kolejna roślina oczyszczająca powietrze. Warunki jakie sprzyjają wzrostowi to miejsca lekko słoneczne, o dużej ilości światła rozproszonego i regularne ale niezbyt intensywne podlewanie. Roślina radzi sobie także w miejscach lekko zacienionych, niemniej wtedy wolno rośnie i ma mniej wybarwione liście.

  • Zielistka to roślina idealna dla alergików, oczyszcza powietrze z różnych substancji szkodliwych, a do tego bardzo szybko rośnie. Dzięki temu, że obserwujemy szybkie przyrosty możemy roślinkę rozmnażać i stawiać kolejne doniczki w innych pomieszczeniach. W konsekwencji będziecie mogli cieszyć się oczyszczonym powietrzem w całym domu.
  • Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z wielu szkodliwych substancji. Wg NASA tymi substancjami są na przykład benzen, aldehyd mrówkowy, trichloroetylen, ksylen, toluen, alkohol i amoniak. Roślina ta jest bardzo wdzięczna w uprawie, niewymagająca i odporna na różnego rodzaju choroby. Dodatkowo potrafi zachwycić oryginalnymi, białymi kwiatami o delikatnym zapachu. Roślina może kwitnąć nawet cały rok, jeżeli zapewnimy jej idealne warunki, w szczególności odpowiednią wilgotność powietrza.

Podsumowując, jeśli mieszkasz w dużym mieście…

… w którym pojęcie smogu jest na tapecie przez cały okres jesienno-zimowy – przestudiowanie listy roślin oczyszczających powietrze jest nie tylko dobrą radą, ale wręcz koniecznością! Oprócz tego, roślinki z poniższej listy to absolutny must have w Twoim mieszkaniu! 🙂 Także jak następnym razem będziesz wybierać roślinę do swojego wnętrza, przypomnij sobie, która z nich najlepiej oczyści powietrze w Twoim domu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *