#Plantshelfie – półki na rośliny i najciekawsze aranżacje

polka zdj @gldleaf

Plantshelfie, czyli sztuka atrakcyjnych wizualnie aranżacji roślin doniczkowych z półkami pełnymi kwiatów w roli głównej. Styl to sprawa drugorzędna, chociaż mam wrażenie, że dominują aranżacje w stylu skandynawskim i loft. Być może to kwestia półek, które zwykle są drewniane białe lub naturalne albo w przypadku aranżacji loftowych czarne metalowe. Zdjęć typu #plantshelfie jest w sieci bardzo dużo – od tych w klimacie jungalow (mnóstwo kwiatów) po minimalistyczne z kilkoma egzemplarzami.

Jak aranżować półki na rośliny doniczkowe?

Aranżacje kwiatów doniczkowych na półkach to wdzięczny temat, o wiele łatwiejszy niż w przypadku np. książek, które są ciężkie. Szacuję, że przeciętna roślina doniczkowa w ceramicznej osłonce o średnicy około 12-14cm waży średnio 1kg (moich kilka ważyło od 700g do 950g). Metalowe osłonki są lżejsze i waga będzie wynosić około 0,5kg. Doniczki z terakoty są odrobinę cięższe – średnica ok 10-12cm ważą 0,5kg z roślinami. Najcięższe są doniczki betonowe. Mała doniczka o średnicy ok. 10cm waży średnio 1kg.

Jeżeli do naszej kalkulacji przyjmiemy półkę o długości 100cm, być może uda nam się zmieścić na niej 6-7 roślin o średnicy doniczki 10-12cm. Zatem według kalkulacji półka powinna udźwignąć około 7-8kg. Zostawmy margines błędu na dodatkowe malutkie roślinki, które da się dostawić tu i ówdzie – mamy wynik 10-15kg, które półka powinna utrzymać.

Jeżeli chodzi o duże rośliny w przypadku półki czy blatu o szerokości 100cm zmieścimy na niej 2 duże rośliny (ok 21-24cm średnicy) i jeszcze ze 2-3 małe. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie to będą rośliny, a dokładniej, czy są rozłożyste.  Duża roślina waży zdecydowanie więcej, w ceramicznej osłonce 3-4kg. Znów mamy podobny wynik – około 10kg, które półka musi utrzymać. Takie obciążenie wytrzymuje właściwie każda prawidłowo zamocowana półka.

Jeżeli chodzi o głębokość półki do aranżacji z roślinami doniczkowymi, większość dostępnych modeli się nada. Lepiej wybierać te o głębokości 20-25cm, żeby osłonki nie wystawały poza obrys półki. Głębokie półki powyżej 30cm nadają się do aranżacji z większymi roślinami, ale właściwie dopiero 40cm jest odpowiednie do tych naprawdę dużych okazów. Półki na zdjęcia nadadzą się tylko do malutkich roślin np. sukulentów o średnicy doniczki 6-8-10cm – większe się nie zmieszczą.

Pokażcie swoje aranżacje! Jakie macie doświadczenia z półkami na rośliny?

Półki na rośliny doniczkowe – aranżacje i inspiracje

Sprawdź również nasze propozycje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *