Starzec zwisający – rozmnażanie łatwe i szybkie (Senecio rowleyanus)

Starzec zwisający, inaczej zwany Senecio rowleyanus albo sznur pereł, to roślina, która bije ostatnio rekordy popularności. Jest wdzięcznym w pielęgnacji sukulentem, który nie wymaga dużo naszej troski. A jednak wiadomo, że każdemu z zaprawionych ogrodników chociaż jedna sztuka padła. Mi padły kiedyś nawet dwie. Ale jedna mała i taka właściwie już przyszła w paczce ledwo ciepła, więc się nie liczy 🙂

Starzec nie lubi za dużo wody, zwłaszcza tej stojącej. Jeżeli zafundujecie mu przelanie, na 100% zgnije. Ciężko go uratować nawet przesadzając go. Jak już straci równowagę, to na amen. Ma jednak taki bardzo wielki plus, że łatwo się go rozmnaża. Wystarczy odciąć jeden sznurek z perełkami, włożyć do wody na jakiś tydzień lub dwa. Korzenie się pojawią błyskawicznie i można go sadzić w ziemi. Jest jeden haczyk, który oczywiście musiałam przetestować na sobie. Jeżeli postoi za długi w niezmienionej wodzie, zacznie w niej gnić. Pamiętajcie, aby zmieniać wodę raz na maksymalnie 5 dni, żeby to się nie stało.

Starzec zwisający – rozmnażanie w akcji

Jeżeli nie masz przepuszczalnej ziemi do sukulentów, weź zwykłą ale dosyp kamyków, żeby była lżejsza. Na dno przydadzą się kamienie, żeby korzenie rośliny nie stały w wodzie. Starzec Rowleya ma dość płytkie korzenie. Lubi doniczki z terakoty, która chłonie nadmiar wody. O starcu pisałam dużo tutaj, a poniżej kilka fotek, jak zasadzić rozmnóżkę. Jedna jedyna rada – nie ma sensu sadzić za głęboko, żeby  roślina się nie musiała nie wiadomo jak potem przebijać do góry 🙂 To wszystko. Sadzonki łatwo się ukorzeniają. Powodzenia.

Te produkty mogą ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *