Półki na książki – inspiracje jak połączyć je z roślinami

Poza roślinami mam jeszcze drugą miłość – książki. A oba „hobby” trzeba gdzieś trzymać. Planuję wykonać biblioteczkę albo półki na zamówienie na niezbyt szeroką ścianę. Ma około 150cm szerokości i jest obok ściany ze szkła. Zabudowa nie może być za głęboka i musi uwzględniać kontakt umieszczony bezsensownie na środku ściany. Ma jednocześnie służyć jako biblioteczka i regał na rośliny. Zebrałam sporo inspiracji, a Wam postanowiłam pokazać te najciekawsze.

Pisałam już wcześniej tutaj o półkach na rośliny, a także o regałach na rośliny. Te regały i półki wyróżniało to, że trzeba ich głębokość oszacować tak, aby zmieściły się na nich co najmniej średnie doniczki (13-15cm). Inaczej będziemy prezentować na nich same małe kwiatki, a z przechowywaniem tych raczej nie ma problemu. Regał nie spełniłby więc swojej funkcji. Półki na książki rządzą się podobnymi prawami. Tylko formatów książek jakby więcej 🙂 Jeżeli chodzi o półki to i tak uważam, że najlepiej umieścić na nich nieduże książki.

Jakie są standardowe wymiary książek?

Większość książek mieści się w takich mniej więcej wymiarach:

  • małe książki poradnikowe: głębokość 14 cm, wysokość
  • średnie książki (beletrystyka, większość fantasy, reportaże): głębokość 15-16cm, wysokość 15,5cm
  • większe książki z twardą oprawą: głębokość 17
  • albumy i atlasy mają często powyżej 20cm i nie ma sensu ich ustawiać na półkach 🙂

Ciekawe półki na książki są często asymetryczne, przez co ustawienie na nich roślin byłoby pewnie trochę trudne. Przymierzam się do zaprojektowania swojej biblioteczki, w której przewiduję również sporo miejsca na kwiaty. Dlatego przeglądam masę zdjęć i postawiłam pokazać Wam kilka najładniejszych z nich. Oczywiście jak uda mi się już wykonać moją biblioteczkę, też pokażę Wam efekty.

Doniczki, które chcę na tych półkach umieścić mają po 15cm średnicy. Podoba mi się pomysł z plusami.

Te produkty mogą ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *