Designerski regał na rośliny z metalu, drewna i skrzynek

Regał na rośliny to moda ostatnich lat. Jeszcze jakiś czas temu nie dało się znaleźć nic innego jak dziwne stojaki z drutu albo drewna w klimacie PRLu. Teraz właściwie w każdym sklepie z designerskimi meblami coś dobierzemy, a i markety nie pozostają w tyle.

Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę dobierając regał, który ma pełnić funkcję stojaka na rośliny. Moim zdaniem to tylko kilka, ale jakże ważnych punktów:

  • zacznij od wyboru roślin do aranżacji, a nie odwrotnie
  • następnie głębokość mebla – szersze regały około 30-40 cm do dużych okazów i węższe 20-30 cm do małych
  • odległości między półkami powinny mieć minimum 40 cm, żeby rośliny miały miejsce do wzrostu
  • jeżeli w domu są małe dzieci albo zwierzaki, które lubią psocić, a kwiaty doniczkowe mają stać na niskim regale lub komodzie, wówczas mebel powien mieć minimum 80-90 cm wysokości
  • na regale o szerokości około 100 cm zmieścimy bezpiecznie 6-7 mniejszych roślin albo 2-3 większe
  • jeżeli regał jest z surowego drewna, zaimpregnuj go na wypadek wylania wody

Jakie regały nadają się na stojaki do kwiatów?

Ostatnio pisałam o pokrewnym temacie – półkach ściennych na kwiaty doniczkowe. Regały na kwiaty doniczkowe to dość podobny temat z tą różnicą, że zmieścimy na nich więcej roślin. Zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na taki aż do sufitu. Prawie jak zielona ściana 😉

Świetnie nadają się regały metalowe o cienkich profilach, zwykle w stylu loft. Warto zwrócić uwagę na wielkości półek, jeżeli są w stylu „tetris” czy na zakładkę, rośliny mogą się tam nie zmieścić. Bardzo dobrze sprawdzają się w roli kwietników regały typu drabinki, zwłaszcza takie o dużych odstępach między półkami. Bardzo ładnie wpisują się w styl nowoczesny, skandi, minimalistyczny.

Rośliny bardzo ładnie wyglądają nawet na regałach, które bez nich prezentują się dość marnie. Weźmy metalowe regały magazynowe… wyjątkowo surowy design. Ale wystarczy pomalować je na ciekawy kolor np. złoty albo żółty i dodać mnóstwo kwiatów doniczkowych, żeby uzyskać efekt urban jungle. Zwłaszcza, że występują już regały o głębokości 30cm,a nie jak dawniej wielkie 60tki.

To samo z regałami ze skrzynek, nawet tych niepomalowanych. Warto mieć ich ze 3-4, żeby zbudować jakąkolwiek konstrukcję. Poziomo da się postawić ze 2-3 mniejsze rośliny, pionowo jedną. Rośliny wnoszą tyle życia do takiej aranżacji, że regał jest tylko tłem.

Zobaczcie, jakie inspiracje zgromadziłam w poniższej galerii zdjęć. Czy coś Wam się szczególnie podoba?

Regały na rośliny – ciekawe aranżacje

Te produkty mogą ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *