Które rośliny doniczkowe wkrótce będą na topie?

Kiedy jest się maniakiem roślin i projektowania wnętrz, jedną z codziennych czynności jest obserwowanie wpisów, zdjęć i filmików innych maniaków. Oglądając dużo aranżacji można odnieść wrażenie, że do designerskiego wnętrza proponowane są w kółko te same rośliny doniczkowe, czasem niestety bez uwzględnienia ich realnych potrzeb. W niektórych programach wnętrzarskich używa się właściwie tylko Ficus Lyrata, w innych Palmy Areki… Co jakiś czas pojawiają się jednak nowe gatunki, ktoś podchwyci, powtórzy, potem dostrzeże szersza publika i wówczas stają się hitem.

Które rośliny doniczkowe obecnie są na topie pisaliśmy tutaj, w tym wpisie opiszemy te gatunki, które pojawiają się coraz częściej w stylizacjach projektantów wnętrz, zdjęciach i filmach YT i za chwilę może to one będą hitem. Najważniejsze jednak, że są po prostu piękne i warto na nie zwrócić uwagę.

Przyszłe roślinne gwiazdy designu?

Kwiaty strelicji rajski ptak Zdj. HootsuiteNasz ranking otwiera Strelicja, czyli Rajski ptak, głównie popularne odmiany Nicolai, Humilis i Królewska. Już sama nazwa jest piękna! Strelicja ma kwiaty wyglądające jak tropikalny kolorowy ptak i wielkie dekoracyjne liście. Pochodzi z RPA, z bagiennych obszarów, gdzie ma bardzo dużo wilgoci. Żeby stworzyć jej dobre warunki, trzeba się więc trochę postarać, regularnie podlewać i zraszać. Lubi też „afrykańskie” słońce, więc możemy postawić ją bezpośrednio w słońcu i blisko okien. Do kwitnienia trzeba sprostać kilku warunkom – stosować odpowiednie nawozy (mało azotu), respektować stan spoczynku i zapewnić wystarczająco dużą donicę, a potem cieszyć oczy pięknem rajskich ptaków strelicji.

Drugie miejsce na naszej liście zajmuje alokazja, zwana równiez Uchem Słonia – roślina pochodząca z tropikalnej Azji rosnąca nawet do kilku metrów. Popularna odmiana to Amazonica, którą dostać można ostatnio nawet w marketach. Na wishlisćie roślinnych fanów znajduje się z pewnością Alokazja odmiana olbrzymia ‚macrorrhiza’. Pięknie prezentuje się w koszach i osłonkach w stylu etno. Jak donoszą różne źródła (w mojej kolekcji jeszcze jej nie ma) alokazja jest sporym wyzwaniem, jeżeli chodzi o pielęgnację. Źle toleruje błędy, przesuszenie, zalanie i reaguje żółknięciem liści. Ważna informacja – sok alokazji jest trujący, wszystkie prace wykonujemy w rękawiczkach.

Trzecim przyszłym hitem może będzie maranta. Roślina roślin o pięknym rysunku liści, egzotycznych kolorach i odcieniach zieleni. Do tego ciekawie te liście układa wieczorami – podnosi je do góry, zeby chronić się przed utratą wody. Z tego powodu jest nazywana jest ‚dłoniami pielgrzyma’. Mi bardziej przypomina nastroszonego kurczaka. Do rodziny marantha należy około 25 gatunków, a także cała rodzina Calathea o równie pięknych barwnych liściach. Maranta lubi jasne stanowisko, ale nie w pełnym słońcu, wilgotne podłoże (torfowe), płytkie doniczki i zraszanie. Warto ją podpierać, gdyż jest to roślina płożąca. Szybko rośnie i wybacza drobne uchybienia.

Numerem cztery na naszej liście modnych roślin doniczkowych jest Ficus Elastica ‚Robusta’, czyli figowiec sprężysty – roślina doniczkowa o owalnych, grubych, ciemnozielonych liściach, pięknie wyglądającą ąz białą minimalistyczną doniczką. Fikus ten nie jest bardzo marudny, podobno łatwy w uprawie. Lubi zraszanie, wilgotne podłoże (pochodzi z Indii, gdzie dorasta do wysokości 20-25m), jasne stanowisko, ale bez mocnego opalania. W sprzyjającym warunkach rośnie nawet 1m na sezon. Istnieją odmiany z kolorowymi brzegami liści. A skąd nazwa elastica / figowiec elastyczny? Prawdopodobnie chodzi o sprężystość liści i szybki wzrost rośliny. Może ktoś wie, skąd ta nazwa?

 

Drzewo oliwne w doniczce (Zdj. ApartamentTherapy)Miejsce piąte rankingu przyznajemy drzewku oliwnemu, które coraz śmielej pojawia się w różnych aranżacjach (np. na amerykańskiej stronie ApartamentTherapy). Drzewo oliwne jest trudne w uprawie w domu. Wymaga odtworzenia naturalnych warunków, co jest niełatwe – wyobraźmy sobie pola Toskanii, suche, ciepłe, zroszone deszczem od czasu do czasu, lekki powiew wiatru i słońce, słońce… A teraz nasz klimat – środek lipca, lekko zimno, środek września pierwsze naprawdę zimne noce i październik.. Jednak w niektórych mieszkaniach jest wystarczająco dużo słońca, a kaloryfery nie zabijają naturalnej wilgotności powietrza. Czy warto się trochę pomęczyć? No pewnie, to piękna roślina, idealna do minimalistycznych aranżacji.

Mam wrażenie, że na miejsce szóste zasługują jeszcze drzewka owocowe – przede wszystkim cytrynowe, zatem pewnego pięknego dnia poświęcę im osobny wpis. Które rośliny Wy byście chcieli mieć? Ja wszystkie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *