>

Które rośliny doniczkowe wkrótce będą na topie?

Kiedy jest się maniakiem roślin i projektowania wnętrz, jedną z codziennych czynności jest obserwowanie wpisów, zdjęć i filmików innych maniaków. Oglądając dużo aranżacji można odnieść wrażenie, że do designerskiego wnętrza proponowane są w kółko te same rośliny doniczkowe, czasem niestety bez uwzględnienia ich realnych potrzeb. W niektórych programach wnętrzarskich używa się właściwie tylko Ficus Lyrata, w innych Palmy Areki… Co jakiś czas pojawiają się jednak nowe gatunki, ktoś podchwyci, powtórzy, potem dostrzeże szersza publika i wówczas stają się hitem.

Które rośliny doniczkowe obecnie są na topie pisaliśmy tutaj, w tym wpisie opiszemy te gatunki, które pojawiają się coraz częściej w stylizacjach projektantów wnętrz, zdjęciach i filmach YT i za chwilę może to one będą hitem. Najważniejsze jednak, że są po prostu piękne i warto na nie zwrócić uwagę.

Przyszłe roślinne gwiazdy designu?

Kwiaty strelicji rajski ptak Zdj. HootsuiteNasz ranking otwiera Strelicja, czyli Rajski ptak, głównie popularne odmiany Nicolai, Humilis i Królewska. Już sama nazwa jest piękna! Strelicja ma kwiaty wyglądające jak tropikalny kolorowy ptak i wielkie dekoracyjne liście. Pochodzi z RPA, z bagiennych obszarów, gdzie ma bardzo dużo wilgoci. Żeby stworzyć jej dobre warunki, trzeba się więc trochę postarać, regularnie podlewać i zraszać. Lubi też „afrykańskie” słońce, więc możemy postawić ją bezpośrednio w słońcu i blisko okien. Do kwitnienia trzeba sprostać kilku warunkom – stosować odpowiednie nawozy (mało azotu), respektować stan spoczynku i zapewnić wystarczająco dużą donicę, a potem cieszyć oczy pięknem rajskich ptaków strelicji.

Drugie miejsce na naszej liście zajmuje alokazja, zwana równiez Uchem Słonia – roślina pochodząca z tropikalnej Azji rosnąca nawet do kilku metrów. Popularna odmiana to Amazonica, którą dostać można ostatnio nawet w marketach. Na wishlisćie roślinnych fanów znajduje się z pewnością Alokazja odmiana olbrzymia 'macrorrhiza’. Pięknie prezentuje się w koszach i osłonkach w stylu etno. Jak donoszą różne źródła (w mojej kolekcji jeszcze jej nie ma) alokazja jest sporym wyzwaniem, jeżeli chodzi o pielęgnację. Źle toleruje błędy, przesuszenie, zalanie i reaguje żółknięciem liści. Ważna informacja – sok alokazji jest trujący, wszystkie prace wykonujemy w rękawiczkach.

Trzecim przyszłym hitem może będzie maranta. Roślina roślin o pięknym rysunku liści, egzotycznych kolorach i odcieniach zieleni. Do tego ciekawie te liście układa wieczorami – podnosi je do góry, zeby chronić się przed utratą wody. Z tego powodu jest nazywana jest 'dłoniami pielgrzyma’. Mi bardziej przypomina nastroszonego kurczaka. Do rodziny marantha należy około 25 gatunków, a także cała rodzina Calathea o równie pięknych barwnych liściach. Maranta lubi jasne stanowisko, ale nie w pełnym słońcu, wilgotne podłoże (torfowe), płytkie doniczki i zraszanie. Warto ją podpierać, gdyż jest to roślina płożąca. Szybko rośnie i wybacza drobne uchybienia.

Numerem cztery na naszej liście modnych roślin doniczkowych jest Ficus Elastica 'Robusta’, czyli figowiec sprężysty – roślina doniczkowa o owalnych, grubych, ciemnozielonych liściach, pięknie wyglądającą ąz białą minimalistyczną doniczką. Fikus ten nie jest bardzo marudny, podobno łatwy w uprawie. Lubi zraszanie, wilgotne podłoże (pochodzi z Indii, gdzie dorasta do wysokości 20-25m), jasne stanowisko, ale bez mocnego opalania. W sprzyjającym warunkach rośnie nawet 1m na sezon. Istnieją odmiany z kolorowymi brzegami liści. A skąd nazwa elastica / figowiec elastyczny? Prawdopodobnie chodzi o sprężystość liści i szybki wzrost rośliny. Może ktoś wie, skąd ta nazwa?

 

Drzewo oliwne w doniczce (Zdj. ApartamentTherapy)Miejsce piąte rankingu przyznajemy drzewku oliwnemu, które coraz śmielej pojawia się w różnych aranżacjach (np. na amerykańskiej stronie ApartamentTherapy). Drzewo oliwne jest trudne w uprawie w domu. Wymaga odtworzenia naturalnych warunków, co jest niełatwe – wyobraźmy sobie pola Toskanii, suche, ciepłe, zroszone deszczem od czasu do czasu, lekki powiew wiatru i słońce, słońce… A teraz nasz klimat – środek lipca, lekko zimno, środek września pierwsze naprawdę zimne noce i październik.. Jednak w niektórych mieszkaniach jest wystarczająco dużo słońca, a kaloryfery nie zabijają naturalnej wilgotności powietrza. Czy warto się trochę pomęczyć? No pewnie, to piękna roślina, idealna do minimalistycznych aranżacji.

Mam wrażenie, że na miejsce szóste zasługują jeszcze drzewka owocowe – przede wszystkim cytrynowe, zatem pewnego pięknego dnia poświęcę im osobny wpis. Które rośliny Wy byście chcieli mieć? Ja wszystkie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *