Złote doniczki, czyli rośliny w olśniewającej odsłonie

Złote doniczki to zeszłoroczny trend (2018), który tak dobrze się przyjął, że wszedł do wnętrzarskiego kanonu. Właściwie wszystkie sklepy miały je w swojej ofercie w jakiejś formie, od plastikowych przez metalowe, betonowe ze złotym paskiem aż po ceramiczne. Moim typem były złote doniczki z H&M Home nadal dostępne w ofercie tego sklepu. Doniczki metalowe w kolorze złotym rewelacyjnie wyglądają na tle ciemnych ścian np. granatowych, w odcieniach butelkowej zieleni, bordowych. Pasują też do aranżacji skandynawskich jako pojedynczy akcent.

A teraz najważniejsza kwestia – które rośliny w złotych doniczkach prezentują się najlepiej?

Zwycięzcą moim zdaniem jest palma Cycas Revoluta zwana sagowcem. Jej ciemne sztywne liście świetnie kontrastują z błyszczącą powierzchnią. Sagowiec wygięty (revoluta) to jedyna udomowiona odmiana tej prehistorycznej palmy. Jest dość trudna w uprawie, łatwo ją niestety przelać, a korzenie błyskawicznie gniją. Mam w tym pewne doświadczenie (niestety). Jedną palmę udało mi się nawet uratować, ale historia się powtórzyła. Mimo trudności warto spróbować swoich sił, bo wygląda pięknie.

Niesamowicie podoba mi się w zestawieniu że złotem również Sansevieria Trafisciata oraz odmiana Cylindrica. Ciemna zieleń oraz kształt liści tworzą wyjątkowe zestawienie.

Trzecią rośliną, która prezentuje się fenomenalnie jest Asparagus, czyli szparag. Najbardziej popularna odmiana to Asparagus pierzasty i gęstokwiatowy. Lubi jasne, ale nie słoneczne stanowisko, wilgotne podłoże i temperatury do około 25st. Popularny w czasach PRL w parze z paprotką (oraz ręcznie robioną serwetką na telewizorze), teraz wraca do łask w nowoczesnych aranżacjach.

Inne rośliny, które świetnie prezentują się w złotych doniczkach, to Dracena, Diffenbachia, różne odmiany bluszczu, Monstera Deliciosa, różne paprocie i różne sukulenty. A poniżej znajdziecie galerię z inspiracjami.

Złote doniczki – najpiękniejsze inspiracje

A Wam, które złote doniczki podobają się najbardziej? Które rośliny pasują do nich najlepiej?

Te produkty mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *