Które kwiaty doniczkowe kwitnące wybrać do domu?

Kwiaty kwitnące w domu to tak, jakby mieć ciągle świeży bukiet. Nie popieram kupowania kwiatów ciętych, może dlatego że nie lubię, kiedy więdną, schną, a na koniec trzeba je wyrzucić. To mi przypomina o ulotności chwili, upływie czasu i o tym, że właściwie nic się z tym faktem nie da zrobić. Egzystencjalne wynurzenie, ale to właściwie zabija radość z otrzymania takiego bukietu. Dlatego mój Mąż zawsze wybiera doniczkowe, nawet jeśli się na tym kompletnie nie zna. Przez ostatnie lata trochę się nasłuchał i na ostatnie święta otrzymałam ananasa z małym owocem oraz kwitnącą tillandsie niebieską. Nie wspomnę o czerwonej róży miniaturze na walentynki, oczywiście w doniczce – to mu się udało!

Jakie kwiaty kwitnące wybrać do domu, by były trwałe i kwitły jak najdłużej? Poniżej top 5 modnych i atrakcyjnych wizualnie kwiatów kwitnących, o które łatwo dbać. Mogłabym Wam oczywiście polecić taką roślinę jak np. strelicja, której kwiaty są cudowne. Jednak żeby dojść do takiego etapu PRO, strelicją trzeba się dobrze opiekować i wtedy może zakwitnie. A może nawet mimo tej opieki nie, bo jest po prostu trudniejsza w obsłudze.

Lista przebojów kwitnących kwiatów doniczkowych do domu

#1 Anturium w różnych kolorach

O Anturium pisałam ostatnio we wpisie o roślinach doniczkowych z liścmi w kształcie serca. Więc tylko krótkie przypomnienie, że Anthurium to aż 850 gatunków o różnych kształtach liści  i kolorach kwiatów. Najbardziej znane są te o kwiatach czerwonych, ale istnieją także odmiany z kwiatami fioletowymi, różowymi, a nawet zielonkawymi.  Anturium to roślina tropikalna, która lubi widne rozproszone światło, wilgotną ziemię i dużą wilgotność powietrza. Bardzo efektowna, wygląda jak bukiet, dlatego daję ją na miejsce 1.

 

#2 Skrzydłokwiat łatwy w uprawie

Zaszczytne miejsce drugie zajmuje Skrzydłokwiat (SPATHIPHYLLUM), którego kwiaty są koloru białego. Nie występują one oczywiście non stop, ale kwitnie dość często i nie ma wysokich wymagań. Ma kwiaty właściwie przez większość sezonu od lutego-marca do października. Skrzydłokwiat lubi cieniste i półcieniste warunki, dość wysoką wilgotność ziemi oraz powietrza. Skąd jego popularność? Znalazł się na liście roślin oczyszczających powietrze stworzonej przez NASA i od tego momentu robi zawrotną karierę.

Skrzydłokwiat nie lubi zakurzonych liści, więc warto go często odkurzać. Kiedy potrzebuje wody jego liście charakterystycznie się kładą, ale podlany szybko wstaje na nogi. Szczerze mówiąc, żeby go nie przelać, zawsze czekam na znak od liści. Skrzydłokwiat dobrze wygląda w grupie, ale skubany szybko i ekspansywnie rośnie, więc jak nie macie miejsca, wybierzcie mniejszą roślinę. Swojego skrzydłokwiata z doniczki ok. 30cm podzieliłam na 5 mniejszych roślin 🙂

#3 Drobne kwiatki Kalanchoe

Kalanchoe to jest sukulent, dlatego jest to propozycja dla zapominalskich. Podobnie jak inne sukulenty magazynuje wodę w swoich mięsistych liściach, dlatego podlewamy tą roślinkę oszczędnie. W lecie raz na tydzień, a w ziemie nawet raz na dwa tygodnie. Gorzej zniesie przelanie niż okresową suszę. Lubi stanowisko jasne i słoneczne. Ma drobne kwiatki w kolorze różowym, pomarańczowym, czerwonym lub białym. Żeby zakwitła wymaga jednak trochę wysiłku. Przede wszystkim dużo słońca – nawet 10h. Do tego odpowiedniego przycinania i nawożenia.

#4 Begonia doniczkowa do domu jak bukiet róż

Kiedyś dostałam czerwoną Begonię i aż wykrzyknęłam z wrażenia: „jaki piękny bukiet małych róż”. Naprawdę byłam przekonana, że to róża miniaturka. Występują w wielu kolorach, najpopularniejsze to czerwony, różowy, biały, pomarańczowy i żółty. Do tego ma ciemnozielone eleganckie liście. Begonie doniczkowe nie rosną wysokie – około 40cm. Begonie lubią słoneczne stanowisko i wilgotne podłoże. Do tego warto obrywać zwiędłe kwiatki, żeby wspomóc obfitość kwitnienia. Ciekawą odmianą jest Begonia królewska o niesamowicie zabarwionych liściach. Nie mylić z Begonią Maculata (polka dot).

 

#5 Oczywiście kwitnące storczyki = orchidee

Tak, tak, storczyki to to samo co orchidee. W sumie jedne z najpiękniejszych kwitnących kwiatów do domu, ale tak popularne, że umieściłam je dopiero na piątym miejscu. W każdym chyba domu jest już jakiś storczyk, a przynajmniej liście po nim, jeżeli już mu się zdarzy stracić kwiaty. Jeden z najbardziej popularnych prezentów do kupienia praktycznie wszędzie. Jego uprawa jest w sumie dość łatwa. A nawet jeśli zdarzy się storczyki odwodnić, jest nadzieja na ich ratunek. Wymaga to tylko trochę czasu. Poniżej zdjęcia storczyków uratowanych metodą opisaną tutaj. Naprawdę działa. Jest też dobrą metodą pielęgnacji tych kwiatów, żeby pięknie kwitły.

 

Jakie jeszcze gatunki kwiatów kwitnących do domu są warte polecenia?

Poniżej jeszcze wizualna skrócona lista innych kwitnących piękności. Dajcie znać, czy coś pominęłam 🙂

 

Te produkty mogą cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *