Kwiaty doniczkowe na prezent – które nadają się najlepiej?

Różowe kalanchoe

Kwiaty doniczkowe na prezent to nie pomysł nowy, ale w dobie zero waste może trochę bardziej uzasadniony niż kwiaty cięte, które po paru dniach trzeba wyrzucić. Dodatkowo kwiaty doniczkowe kwitnące bez problemu można kupić w każdej kwiaciarni a nawet markecie. Poniżej trzy najlepsze moim zdaniem propozycje według kryteriów: łatwość w uprawie, uniwersalne warunki w mieszkaniu oraz cena. W zestawieniu tych trzech elementów polecam Wam wybrać kalanchoe kwitnące, bromelię oraz skrzydłokwiat.

Oczywiście można pokusić się też o begonię, orchidee czyli storczyk oraz różne fiołki. Natomiast begonia potrzebuje sporo słońca i wody, a zaniedbana łatwo oddaje ducha, że tak powiem. Orchidee są dość łatwe w uprawie, ale jednak trzeba o nich pamiętać, posiadać specjalne podłoże, żeby w razie czego je przesadzić. Poza tym dość łatwo tracą swoje piękne kwiaty. I to tracą je znienacka. Wchodzisz do pokoju po paru dniach, a tu kwiaty dookoła. Smutny widok. Fiołki są cudowne, kolorowe, ale jednak trochę trudne w pielęgnacji. Wymagają sporo troski, a mimo to trochę są marudne. Nie dogodzisz. Podobnie azalia.

Trzy najlepsze kwiaty doniczkowe na prezent

#1 Kalanchoe kwitnące – sukulent dla zapominalskich

Kalanchoe występuje w kilku kolorach – czerwonym, różowym, białym, pomarańczowym. Ma drobne kwiatki i ciemnozielone liście. Jest łatwe w uprawie, nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Lubi skąpe podlewanie. W lecie wystarczy je podlać raz na tydzień, a w ziemie nawet raz na dwa tygodnie. Gorzej zniesie nadmiar wody niż okresową suszę. Lubi stanowisko jasne i słoneczne, ale da radę też w półcieniu. Kupuje się zwykle kwitnące, ale po przekwitnięciu, żeby ponownie zakwitła wymaga jednak trochę wysiłku. Przede wszystkim nawet 10h słońca. Do tego odpowiedniego przycinania i nawożenia. Cena około 20-40zł w kwiaciarni, wygląda jak bukiet.

#2 Skrzydłokwiat – wytrzyma wiele

Na drugim miejscu umieściłam Skrzydłokwiat (SPATHIPHYLLUM) z białymi kwiatami. Skrzydłokwiat między październikiem a styczniem odpoczywa, ale w pozostałe miesiące wytwarza sporo kwiatów. Zwykle co najmniej 1-2, a często dużo więcej. Skrzydłokwiat lubi cień i półcień, wilgotną ziemię oraz zraszanie. Roślina została umieszczona na liście roślin oczyszczających powietrze przez NASA i od tego momentu stał się szalenie popularny. Skrzydłokwiat słabo znosi zakurzone liście, wystarczy wilgotna szmatka i po kłopocie. Kiedy wymaga podlania jego liście charakterystycznie się kładą, ale szybko  się regeneruje.

#3 Bromelia – efektowna i niewymagająca roślina

Na trzecim miejscu piękna bromelia, czyli oplątwa niebieskawa. Ma niesamowite kwiaty, które niestety dość szybko przekwitają. Mimo to są warte efektu „wow”, nawet jeśli to tylko na miesiąc. W okresie kwitnienia, czy w lecie podlewamy ze 2 razy, a zimą w okresie spoczynku nawet raz na 2 tygodnie. Zraszamy tak jak inne oplątwy. Mimo że jest oplątwą ma „tradycyjne korzenie”, należy do tej samej rodziny roślin co ananas. Ma bardzo podobne liście.

Możesz też podarować rośliny doniczkowe z liśćmi w kształcie serca, dekorację z roślinami lub rośliny w kolorze różowym. A oto galeria innych piękności:

Te produkty mogą ci się spodobać

One thought on “Kwiaty doniczkowe na prezent – które nadają się najlepiej?

  1. Nadia says:

    Dla miłośników kwiatów w doniczce Twoje propozycje są bardzo trafione! Skrzydłokwiat bardzo efektownie się prezentuje, jedynie w okresie kwitnienia należy szczególnie uważać na kwiat który w kontakcie ze skórą może uczulać.

    Zaś dla pasjonatów kwiatów ciętych doskonałym prezentem będą róże w boxie. Efektowny prezent cieszący oko miesiącami przypominający nieustannie wyjątkowe chwile.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *