Stojak na kwiaty doniczkowe – król zielonych aranżacji

Zdj @Trineroed

Stojak na kwiaty doniczkowe to właściwie najważniejszy, poza roślinami, element aranżacji w stylu Urban jungle. Mając kilka lub nawet kilkanaście roślin ciężko się bez niego obyć. Jeszcze kilka lat temu ciężko było znaleźć jakiekolwiek designerskie stojaki. Do wyboru były drewniane staroświeckie kwietniki rodem z PRL w klasycznym kolorze buk i ozdobnikami jak do pałacu w stylu rokoko. Teraz wybór jest już duży, a biorąc pod uwagę oferty zagraniczne ogromny.

Do wyboru mamy różne stojaki na kwiaty – metalowe, drewniane, niskie, wysokie, pojedyncze, podwójne, a nawet na wysokość całego pomieszczenia. Najbardziej popularne sa czarne metalowe stojaki w stylu loft na jedną lub kilka roślin doniczkowych. Za ich popularnością przemawia trwałość i stabilność, zwłaszcza tych z kwadratową podstawą. Powodzeniem cieszą się również proste stojaki drewniane do postawienia na komodzie albo szafce dla wygody sprzedawane od razu z osłonkami do doniczek. Popularne są również kwietniki diy wykonane z palet albo skręcane z drewna. Z metalu jest to trudniejsze zadanie, chyba że ktoś ma w domu sprzęt do spawania. 

Pojedyncze małe stojaki to najlepsza forma eksponowania kwiatów. Można je łatwo przestawiać, modyfikować np. przemalować nogi albo dodać dekoracje z tkanin. Ustawienie dużych stojaków, zwłaszcza takich, które pełnią rolę ażurowej ścianki to już większe wyzwanie. Przede wszystkim chodzi o światło – duże kwietniki trudno się przestawia, aby warunki nasłonecznienia pozostały optymalne. Po co mieć piękny kwietnik w najciemniejszym kącie pokoju?

Kupując stojak na rośliny doniczkowe ze względów bezpieczeństwa trzeba zwrócić uwagę na to, czy doniczka jest przymocowana na stałe oraz jaka roślinę chcecie w niej umieścić. Jeżeli stojak jest wysoki i ażurowy i roślina ma wysoki pień, całość może być niestabilna. Warto pamiętać o zachowaniu proporcji, mały sukulencik w stojaku 60cm będzie wyglądać zabawnie, podobnie jak wielka paproć w malutkim stojaku. Poniżej garść inspiracji z polskich i zagranicznych sklepów. Które stojaki podobają się Wam najbardziej?

Zobacz jeszcze wpis o regałach na kwiaty i półkach na kwiaty. To również świetny pomysł eksponowania swoich okazów. 

Stojak na kwiaty – inspiracje z całego świata

Sprawdź nasze bestsellery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *